Po raz trzeci członkinie Stowarzyszenie Kobiet po Mastektomii „Amazonki” w Bielsku-Białej zaprosiły na swój Dzień Otwarty.
Bielszczanki jak zwykle licznie przybyły do Amazonek na spotkanie profilaktyki prozdrowotnej Urszula Rogólska /GN Bielskie "Amazonki" same po lub w trakcie walki z chorobą nowotworową - od kilku lat zachęcają mieszkańców miasta do profilaktyki prozdrowotnej. Organizują spotkania dla uczennic szkół średnich na temat profilaktyki i leczenia raka szyjki macicy, a także prelekcje dla wszystkich mieszkańców miasta. Jak podkreślają, pewnym sytuacjom chorobowym można zapobiec, dlatego spotkania dotyczące profilaktyki wpisały w swój statut.
Trzecie doroczne spotkanie z cyklu "Zadbaj o swoje zdrowie" Stowarzyszenie Kobiet po Mastektomii „Amazonki” zorganizowało w bielskim Domu Kultury "Włókniarzy". W tym roku "Amazonki" zaprosiły z wykładami dr Dorotę Pszczółkę-Zuziak, która mówiła o osteoporozie i dra Rafała Wiśniowskiego, który opowiedział o badaniach genetycznych w onkologii.
Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult i senator Rafał Muchacki, którzy od początku patronują Dniom Otwartym "Amazonek" Urszula Rogólska /GN Wśród bardzo licznie przybyłych słuchaczek, byli także goście specjalni - prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult i senator Rafał Muchacki, którzy od początku patronują Dniom Otwartym stowarzyszenia.
Jak mówiła dr Dorota Pszczółka-Zuziak, osteoporoza dotyka 2,5 mln kobiet i 400 tys. mężczyzn w Polsce. Na osteoporozę cierpią głównie szczupłe panie. - Statystycznie, zachoruje 30 procent pań po 55. roku życia, a z tej grupy 40 procent dozna złamania kręgów czy nadgarstka - mówiła dr Pszczółka-Zuziak.
Warto więc o siebie zadbać - wprowadzić w codzienne życie regularną formę ćwiczeń fizycznych, ćwiczyć mięśnie brzucha, grzbietu; kiedy mamy trudności w poruszaniu się - pomagać sobie laską; odwiedzić okulistę - bo kiedy źle widzimy, łatwiej o upadek; mądrze się odżywiać (nie zaszkodzi żółty ser - bo w nim znajdziemy znacznie więcej wapnia niż w twarogu - napoje mleczne i sardynki - te w pomidorach i w oleju!
Z kolei dr Wiśniowski mówił kiedy i w jakich sytuacjach wykonuje się badania genetyczne w onkologii. Nie ma sensu wykonywać je dla całej populacji - podkreślał, wyjaśniając, że poddaje się im przede wszystkim osoby chore, poznając historię zachorowalności na nowotwory w ich rodzinach.
Dr Dorota Pszczółka-Zuziak i dr Rafał Wiśniowski wręczali nagrody uczestniczkom "amazonkowego" konkursu wiedzy prozdrowotnej Urszula Rogólska /GN Spotkanie u "Amazonek" tradycyjnie zakończył konkurs z nagrodami dla wszystkich ochotniczek. Dotyczył tematyki wygłoszonych wykładów. Wszystkie panie zgodnie pomagały uczestniczkom konkursu, utrwalając tym samym swoją prozdrowotną wiedzę!