Nowy numer 38/2023 Archiwum

Urodziny mistrza

Koncertowo świętował swoje 80. urodziny wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. Sam poprowadził w bielskim kościele 
św. Maksymiliana muzyków podczas występu, który uświetniał 
jego jubileusz.

W trakcie koncertu zamykającego festiwal życzenia złożyli jubilatowi bp Tadeusz Rakoczy i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Dziękując Panu Bogu za dar życia dostojnego jubilata, bp Rakoczy wskazywał na talenty, które zaowocowały ogromnym dorobkiem artystycznym, w tym licznymi utworami o inspiracji religijnej.

– W Roku Wiary wymienię tylko „Credo” i „Te Deum”, które dziś usłyszymy – mówił bp Rakoczy. Jak dodawał, trudno wobec piękna tej muzyki znaleźć odpowiednie słowa, które należycie wyrażałyby wdzięczność i życzenia dla jej twórcy. 
– Jest dla nas ogromnym zaszczytem, że dziś wieczorem sam dostojny jubilat stanął za dyrygenckim pulpitem – dodał prezydent Jacek Krywult, który podziękował Krzysztofowi Pendereckiemu za kilkakrotną obecność w Bielsku-Białej. 


Wraz z urodzinowymi gratulacjami jubilat przyjął podziękowania za propagowanie nauczania Jana Pawła II i przyznaną mu przez stowarzyszenie Evangelium Vitae nagrodę Patrimonium Cricis. Dyplom oraz statuetkę: miniaturę bielskiego pomnika bł. Jana Pawła II wręczyli kompozytorowi przedstawiciele stowarzyszenia: senator Rafał Muchacki i poseł Stanisław Szwed.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy