Nowy numer 38/2023 Archiwum

Rok dla biskupa Śniegonia

W Cieszynie uroczystą Eucharystią w kościele św. Jerzego zainaugurowano obchody Roku bp. Franciszka Śniegonia. Przy tym kościele pochowany został wybitny kapłan.

W tym roku mija 130 lat od przyjęcia sakry biskupiej przez ks. Franciszka Śniegonia, generalnego wikariusza biskupa wrocławskiego, reprezentującego władzę kościelna na terenie Generalnego Wikariatu dla austriackiej części Śląska Cieszyńskiego. Z tej okazji bp Tadeusz Rakoczy ogłosił Rok bp. Śniegonia, który będzie sposobnością do przybliżenia postaci kapłana współczesnym.

Jak przypomniał proboszcz ks. prał. Stefan Sputek, do liczącej sobie sześć wieków świątyni z pewnością przychodził tutejszy rodak, św. Melchior Grodziecki, a później także urodzony 2 października 1809 r. ks. Franciszek Śniegoń, od 30 września 1883 r. biskup pomocniczy diecezji wrocławskiej i wikariusz generalny dla Śląska Cieszyńskiego, znany ze swej samarytańskiej postawy wobec potrzebujących i cierpiących. Nominacja przez papieża Leona XIII pierwszego cieszyńskiego biskupa była upragnionym przez wiernych potwierdzeniem rangi katolickiej administracji kościelnej w austriackiej części diecezji wrocławskiej, dlatego też uroczystość konsekracji była wielkim świętem dla katolików z Cieszyna i całego regionu.

Bp Śniegoń pomagał biednym, troszczył się o dzieci i młodzież, konsekrował świątynie, m.in. w Dziedzicach i Pierśćcu, udzielał sakramentu bierzmowania.

- Przy współudziale biskupa Śniegonia założono w Cieszynie: Polski Dom Katolicki, Śląskie Towarzystwo Prasowe im. św. Jadwigi, które wydawało „Gwiazdkę Cieszyńską”, oraz Związek Śląskich Katolików. Dziękujemy za wszystko, czego on dokonał – mówił w homilii bp Tadeusz Rakoczy, charakteryzując pasterską posługę bp. Śniegonia i wskazując na znaczenie tego dziedzictwa dla współczesnego rozwoju wiary.

W ciągu tego roku w szkołach przeprowadzone będą katechezy poświęcone bp. Śniegoniowi, a we wszystkich kościołach i kaplicach Cieszyna, w tym także za Olzą, będą głoszone homilie związane z jego duchowym dorobkiem. Zakończeniem tych obchodów odbędzie się w kościele św. Marii Magdaleny, gdzie 130 lat temu miała miejsce konsekracja biskupia.

W kwietniu przyszłego roku na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się organizowana pod kierunkiem ks. prof. Józefa Budniaka konferencja naukowa poświęcona bp. Śniegoniowi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy