Nowy numer 38/2023 Archiwum

Beskidzkie "Kolbergi"

Genowefa Iwanek z Pietrzykowic - pisarka i gawędziarka oraz Zespół Regionalny "Brenna" im. Józefa Macha znaleźli się w gronie tegorocznych laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga.

38. edycję Nagrody im. Oskara Kolberga: „Za zasługi dla kultury ludowej” podsumowano 9 października - tradycyjnie - na  Zamku Królewskim w Warszawie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski nagrodził artystów i popularyzatorów sztuki ludowej. 

W tegorocznej edycji nagrody, wyróżniano artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej, obrzędowej, rękodzielniczej, w obszarze poezji ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca.

Nagrodzono również tych, którzy gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.

Beskidzkie "Kolbergi"   Genowefa Iwanek odbiera Nagrodę im. Oskara Kolberga 2013 Danuta Matloch /MKiDN Genowefa Iwanek otrzymała nagrodę w kategorii literatury ludowej, zaś zespół "Brenna" - zespoły folklorystyczne.

Patronem nagrody jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii "Lud i Obrazy etnograficzne" i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej. 

Nagroda ustanowiona została w 1974 r. Jest przyznawana pod patronatem  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs organizują obecnie: Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i Fundacją "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie przy zaangażowaniu Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga w Przysusze.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy