Pielgrzymka Żywego Różańca

- Jana Pawła II z różańcem w ręku przedstawia pomnik na dziedzińcu kurii diecezjalnej - przypomniał bp Tadeusz Rakoczy uczestnikom pielgrzymki Żywego Różańca z diecezji bielsko-żywieckiej.

Podobną, systematyczną praktykę modlitwy różańcowej podejmują także inne ruchy: Różaniec za Ojczyznę, Jerycho Różańcowe czy Nowenna Pompejańska. W ostatnim czasie bardzo dynamicznie rozwija się ruch Różańca Rodziców za Dzieci.

Działa on na identycznych zasadach, jak Żywy Różaniec, jednak ma ściśle określony zakres i cel: tworzą go rodzice, a swoją modlitwę ofiarują za dzieci rodzone lub chrzestne. Celem takiej praktyki modlitewnej jest duchowe wsparcie dla dzieci a także wynagrodzenie złych relacji rodzinnych. Jest formułą adresowaną także do rodziców, żyjących w związkach nie sakramentalnych: modlitwa różańcowa jest dla nich praktyką, która w pewnym stopniu może uzupełnić niemożność wsparcia dzieci Komunią św. sakramentalną.

Pielgrzymka Żywego Różańca odbyła się w kontekście przyjęcia przez Episkopat Polski Statutu Żywego Różańca oraz w nawiązaniu do prób usystematyzowania działalności i formacji Żywego Różańca w wymiarze diecezjalnym. Jeszcze pod koniec września w siedzibie radia diecezjalnego „Anioł Beskidów” rozpoczął się cykl spotkań formacyjnych dla zelatorów Żywego Różańca i Różańca Rodziców za Dzieci.

Kurs ma charakter próbny, jeśli spełni oczekiwania uczestników, w przyszłości będzie organizowany w różnych miejscach diecezji, szczególnie w sanktuariach Maryjnych - tak, by umożliwić udział w nim jak najszerszym kręgom osób zaangażowanych w modlitwę różańcową.
 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..