Po raz pierwszy w historii inauguracja roku akademickiego w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej odbyła się na terenie jej kampusu na Błoniach.
- Rano w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa modliłem się w czasie sprawowanej Mszy św. za całe środowisko naukowe i dziękowałem Panu Bogu za to wielkie dobro, jakim jest dla naszego miasta i ojczyzny ta akademia - mówił bp Tadeusz Rakoczy w czasie inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Techniczno-Humanistycznej, jedynej państwowej uczelni na Podbeskidziu. - Dziękowałem też za jej ciągły rozwój i konsekwentną rozbudowę infrastruktury, co w dobie kryzysu ekonomicznego nie jest takie łatwe - dodał, poproszony o poświęcenie największej, nowoczesnej sali konferencyjnej w regionie, która będzie służyć nie tylko wykładom akademickim, ale także będzie użyczana na potrzeby innych środowisk.
Biskup Tadeusz Rakoczy poświecił nowoczesną aulę ATH Urszula Rogólska /GN Zwracając się do całego środowiska akademickiego, biskup powtarzał za ks. Janem Twardowskim: "Mądrości trzeba uczyć się od Boga, a wiedzy od ludzi". Podkreślał także: - Wszyscy dobrze wiemy, że powołaniem wyższej uczelni jest służba. Przybiera ona charakterystyczną formę - poszukiwania prawdy, odkrywania jej i dzielenia się nią z każdym, kto zechce ją poznać. Szukanie i poznawanie prawdy zbliża naukowca do Boga, który przecież jest i będzie ostatecznym źródłem istnienia dobra, prawdy i piękna.
Tegoroczna inauguracja była 13. w historii ATH.
- Po raz pierwszy cała akademia w nowym roku akademickim rozpoczyna pracę w jednym miejscu - w kampusie akademickim na Błoniach - zaznaczył rektor uczelni prof. Ryszard Barcik. - Było to możliwe dzięki nowym inwestycjom, zakończonym w ostatnim okresie. Przede wszystkim dzięki wybudowaniu nowej siedziby Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku ATH. Dzięki temu studenci i pracownicy wydziału mogli się przenieść z budynków przy pl. Fabrycznym, gdzie od dawna warunki do nauki były trudne.
Podczas wakacji ekipy remontowe przeprowadziły prace adaptacyjne w kilku pomieszczeniach w głównym gmachu dydaktycznym uczelni. Pozwoliło to utworzyć laboratoria do ćwiczeń dla Wydziału Nauk o Zdrowiu - dla pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Umożliwiło to przeniesienie także tego wydziału do kampusu na Błoniach.
Rektor podkreślił również, że dotychczasowe doświadczenia współpracy akademii z przedsiębiorcami będą rozwijane. Temu mają służyć kolejne inwestycje - przygotowywane dwa bliźniacze laboratoria, w których naukowcy prowadzić będą badania na potrzeby miejscowego przemysłu.
Inauguracja nowego roku akademickiego w bielskiej ATH Urszula Rogólska /GN Podczas uroczystości wręczono medale za długoletnią pracę, zaś pięcioro najlepszych studentów I roku - po jednym z każdego wydziału - zostało uroczyście immatrykulowanych.
Jak w przypadku większości polskich uczelni, ATH odczuwa skutki niżu demograficznego. W porównaniu z ubiegłym rokiem na studia zostało przyjętych o ponad 200 osób mniej - około 2,4 tys. Spadek dotyczy jednak wyłącznie studiów niestacjonarnych (730 przyjętych osób w porównaniu do 950 w ubiegłym roku). Na studia stacjonarne ATH przyjęła w tym roku 1671 studentów - o 7 więcej niż przed rokiem.
W tym roku dużą popularnością wśród kandydatów na studia dzienne cieszyły się: zarządzanie (231 przyjętych), informatyka (141), pielęgniarstwo (131), budownictwo (124), filologia angielska (123).
Od tego roku akademickiego pielęgniarstwo i filologię angielską można na ATH kontynuować na studiach magisterskich.
Inauguracja nowego roku akademickiego w bielskiej ATH Urszula Rogólska /GN Na ATH rok akademicki rozpoczyna 6550 studentów. Uczyć ich będzie 374 nauczycieli akademickich, w tym 92 samodzielnych pracowników naukowych (profesorów i doktorów habilitowanych) i 194 doktorów.