Nowy numer 24/2018 Archiwum

To ona zbliża naukowca do Boga

Po raz pierwszy w historii inauguracja roku akademickiego w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej odbyła się na terenie jej kampusu na Błoniach.

- Rano w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa modliłem się w czasie sprawowanej Mszy św. za całe środowisko naukowe i dziękowałem Panu Bogu za to wielkie dobro, jakim jest dla naszego miasta i ojczyzny ta akademia - mówił bp Tadeusz Rakoczy w czasie inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Techniczno-Humanistycznej, jedynej państwowej uczelni na Podbeskidziu. - Dziękowałem też za jej ciągły rozwój i konsekwentną rozbudowę infrastruktury, co w dobie kryzysu ekonomicznego nie jest takie łatwe - dodał, poproszony o poświęcenie największej, nowoczesnej sali konferencyjnej w regionie, która będzie służyć nie tylko wykładom akademickim, ale także będzie użyczana na potrzeby innych środowisk.

Biskup Tadeusz Rakoczy poświecił nowoczesną aulę ATH   Biskup Tadeusz Rakoczy poświecił nowoczesną aulę ATH Urszula Rogólska /GN Zwracając się do całego środowiska akademickiego, biskup powtarzał za ks. Janem Twardowskim: "Mądrości trzeba uczyć się od Boga, a wiedzy od ludzi". Podkreślał także: - Wszyscy dobrze wiemy, że powołaniem wyższej uczelni jest służba. Przybiera ona charakterystyczną formę - poszukiwania prawdy, odkrywania jej i dzielenia się nią z każdym, kto zechce ją poznać. Szukanie i poznawanie prawdy zbliża naukowca do Boga, który przecież jest i będzie ostatecznym źródłem istnienia dobra, prawdy i piękna.

Tegoroczna inauguracja była 13. w historii ATH.

- Po raz pierwszy cała akademia w nowym roku akademickim rozpoczyna pracę w jednym miejscu - w kampusie akademickim na Błoniach - zaznaczył rektor uczelni prof. Ryszard Barcik. - Było to możliwe dzięki nowym inwestycjom, zakończonym w ostatnim okresie. Przede wszystkim dzięki wybudowaniu nowej siedziby Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku ATH. Dzięki temu studenci i pracownicy wydziału mogli się przenieść z budynków przy pl. Fabrycznym, gdzie od dawna warunki do nauki były trudne.

Podczas wakacji ekipy remontowe przeprowadziły prace adaptacyjne w kilku pomieszczeniach w głównym gmachu dydaktycznym uczelni. Pozwoliło to utworzyć laboratoria do ćwiczeń dla Wydziału Nauk o Zdrowiu - dla pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Umożliwiło to przeniesienie także tego wydziału do kampusu na Błoniach.

Rektor podkreślił również, że dotychczasowe doświadczenia współpracy akademii z przedsiębiorcami będą rozwijane. Temu mają służyć kolejne inwestycje - przygotowywane dwa bliźniacze laboratoria, w których naukowcy prowadzić będą badania na potrzeby miejscowego przemysłu.

Inauguracja nowego roku akademickiego w bielskiej ATH   Inauguracja nowego roku akademickiego w bielskiej ATH Urszula Rogólska /GN Podczas uroczystości wręczono medale za długoletnią pracę, zaś pięcioro najlepszych studentów I roku - po jednym z każdego wydziału - zostało uroczyście immatrykulowanych.

Jak w przypadku większości polskich uczelni, ATH odczuwa skutki niżu demograficznego. W porównaniu z ubiegłym rokiem na studia zostało przyjętych o ponad 200 osób mniej - około 2,4 tys. Spadek dotyczy jednak wyłącznie studiów niestacjonarnych (730 przyjętych osób w porównaniu do 950 w ubiegłym roku). Na studia stacjonarne ATH przyjęła w tym roku 1671 studentów - o 7 więcej niż przed rokiem.

W tym roku dużą popularnością wśród kandydatów na studia dzienne cieszyły się: zarządzanie (231 przyjętych), informatyka (141), pielęgniarstwo (131), budownictwo (124), filologia angielska (123).

Od tego roku akademickiego pielęgniarstwo i filologię angielską można na ATH kontynuować na studiach magisterskich.

Inauguracja nowego roku akademickiego w bielskiej ATH   Inauguracja nowego roku akademickiego w bielskiej ATH Urszula Rogólska /GN Na ATH rok akademicki rozpoczyna 6550 studentów. Uczyć ich będzie 374 nauczycieli akademickich, w tym 92 samodzielnych pracowników naukowych (profesorów i doktorów habilitowanych) i 194 doktorów.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma