Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pierwszorzędne relikwie

Od dwóch lat Wilamowice cieszą się posiadaniem relikwii pierwszego stopnia św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego.

Umieszczono je w specjalnej kapsule, w klęczniku znajdującym się w kaplicy błogosławionego. Każdy, kto przychodzi tutaj na modlitwę, może je ucałować.

Dwa lata temu, na obchody dziesięciolecia beatyfikacji Józefa Bilczewskiego, pojechało z Wilamowic do Lwowa ponad dwustu parafian. Dopiero wówczas nastąpiło przeniesienie jego relikwii z Cmentarza Janowskiego do bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Przy okazji pobrano cząstkę doczesnych szczątków świętego do rozdysponowania w charakterze relikwii. Pierwszymi, którzy je otrzymali byli właśnie rodacy świętego arcybiskupa. Po lwowskich uroczystościach, upamiętniających dokonaną tutaj przez Jana Pawła II beatyfikację, przywieźli relikwie do Wilamowic.

We wrześniu obecny arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki zainstalował relikwie św. Józefa Bilczewskiego także w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. Wcześniej w wilamowickiej kaplicy czczono materialne pamiątki po świętym arcybiskupie. Podczas nabożeństw wierni dotykali jego pontyfikalnych rękawiczek.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy