Pierwszorzędne relikwie

Od dwóch lat Wilamowice cieszą się posiadaniem relikwii pierwszego stopnia św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego.

Umieszczono je w specjalnej kapsule, w klęczniku znajdującym się w kaplicy błogosławionego. Każdy, kto przychodzi tutaj na modlitwę, może je ucałować.

Dwa lata temu, na obchody dziesięciolecia beatyfikacji Józefa Bilczewskiego, pojechało z Wilamowic do Lwowa ponad dwustu parafian. Dopiero wówczas nastąpiło przeniesienie jego relikwii z Cmentarza Janowskiego do bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Przy okazji pobrano cząstkę doczesnych szczątków świętego do rozdysponowania w charakterze relikwii. Pierwszymi, którzy je otrzymali byli właśnie rodacy świętego arcybiskupa. Po lwowskich uroczystościach, upamiętniających dokonaną tutaj przez Jana Pawła II beatyfikację, przywieźli relikwie do Wilamowic.

We wrześniu obecny arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki zainstalował relikwie św. Józefa Bilczewskiego także w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. Wcześniej w wilamowickiej kaplicy czczono materialne pamiątki po świętym arcybiskupie. Podczas nabożeństw wierni dotykali jego pontyfikalnych rękawiczek.
 

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.