Nowy numer 48/2023 Archiwum

Na rusztowaniach

Nawał prac remontowych poprzedził wilamowickie uroczystości.

Uroczyste ogłoszenie św. abp. Józefa Bilczewskiego Patronem Wilamowic poprzedziły szeroko zakrojone prace remontowe w kościele parafialnym. W tym roku udało się wymienić pokrycie dachu świątyni. Dach głównej części kościoła chroni wysokiej jakości dachówka, taka sama, jak ta, która okrywa wiele zabytkowych budowli np. w Krakowie.

Prace przy renowacji dachu miały dość dramatyczny przebieg. W czasie, gdy zdjęto stare pokrycie dachu przyszła ulewa. Zabezpieczenia sufitu nie oparły się gwałtownemu deszczowi, na ścianie północnej i w sąsiedztwie kaplicy św. Józefa pojawiły się ciemne zacieki. We wrześniu naznaczone nimi ściany odmalowano, filarom, przestrzeni między nimi i samej kaplicy świętego przydając nowego blasku.

Umieszczony nad wejście do kaplicy obraz św. Józefa Bilczewskiego został ozdobiony solidną ramą. Ten mierzący ponad cztery metry wysokości wizerunek przygotowano z okazji kanonizacji arcybiskupa. Towarzyszył on uroczystościom rzymskim, po których został przewieziony do rodzinnych Wilamowic. Teraz wchodzącym do świątyni z daleka wskazuje miejsce, poświęcone szczególnemu patronowi miasta. Obraz przedstawia św. Józefa Bilczewskiego w stroju arcybiskupim, z dłońmi złożonymi do modlitwy.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy