Nowy numer 08/2024 Archiwum

Św. Józef Bilczewski będzie patronem

W ostatnim dniu pontyfikatu Benedykta XVI Stolica Apostolska ustanowiła św. abp Józefa Bilczewskiego patronem Wilamowic.

W sobotę 5 października o 10.00 w kościele parafialnym w Wilamowicach rozpocznie się Msza św., podczas której pochodzący stąd św. abp Józef Bilczewski zostanie ogłoszony patronem miasta.

To już czwarty tego rodzaju akt w diecezji bielsko-żywieckiej. Swoich patronów mają od dawna Czechowice-Dziedzice - św. Andrzeja Bobolę - oraz Kęty - św. Jana Kantego. W sierpniu do ich grona dołączył Oświęcim ze św. Janem Bosko.

- Oddanie Wilamowic pod opiekę św. Józefa Bilczewskiego jest wspólna inicjatywą parafii i samorządu - mówi proboszcz ks. prałat Michał Boguta. - Po podjęciu uchwały przez Rade Miejską, złożyliśmy prośbę o ustanowienie patronatu w Nuncjaturze Apostolskiej. W sprawę włączyli się bp Tadeusz Rakoczy i kardynał Kazimierz Nycz.

W sobotniej uroczystości udział wezmą ordynariusz bielsko-żywiecki oraz kolejny, emerytowany, następca abp. Bilczewskiego na łacińskiej stolicy biskupiej we Lwowie kard. Marian Jaworski.

- Spodziewamy się udziału parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, kapłanów, sióstr zakonnych rodaków i parafian oraz wszystkich czcicieli św. Józefa Bilczewskiego - mówi ks. prałat Michał Boguta.

Kult abp. Bilczewskiego w rodzinnych Wilamowicach jest bardzo żywy. Jego ukoronowaniem jest beatyfikacja, dokonana we Lwowie w 2001 roku przez bł. Jana Pawła II.

Dekret kanonizacyjny świętego wilamowiczanina podpisał w lutym 2005 roku Jan Paweł II. Kanonizacja odbyła się już po śmierci papieża Polaka 23 października 2005 roku. Dokonał jej Benedykt XVI u progu swojego pontyfikatu. W jego ostatnim dniu - 28 lutego bieżącego roku - Stolica Apostolska wydała dekret o patronacie św. Józefa Bilczewskiego nad Wilamowicami.

Pierwsi osadnicy przybyli na teren obecnych Wilamowic w połowie XIII wieku. Na początku XIX wieku mieszkańcy wykupili się z poddaństwa oraz postarali się o nadanie praw miejskich. Józef Bilczewski urodził się w Wilamowicach w 1860 roku. W latach 1901-1923 przewodził Kościołowi obrządku łacińskiego we Lwowie. W roku jego śmierci rozpoczęto w Wilamowicach budowę obecnego kościoła.

Wilamowice liczą dziś niespełna 3 tysiące mieszkańców. Miejscowość leży w województwie śląskim, w powiece bielskim. Kult św. abp Józefa Bilczewskiego jest tutaj bardzo żywy. Do głównej nawy kościoła przylega kaplica z jego relikwiami. W każdą środę o 7.00 odprawiana jest tutaj Msza św. z nabożeństwem ku czci świętego arcybiskupa.

W ubiegłym roku ordynariusz bielsko-żywiecki nadał wilamowickiej świątyni tytuł sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego. Przybywają tutaj liczne pielgrzymki z Podbeskidzia, z Małopolski i ze Śląska.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy