Nowy numer 08/2024 Archiwum

Post i modlitwa o pokój

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka bp Tadeusz Rakoczy wezwał diecezjan, by sobotę 7 września przeżywali jako Dzień Modlitwy i Postu, ofiarując je w intencji pokoju w Syrii.

Tego samego dnia od 19.00 do 24.00 na Placu św. Piotra w Rzymie odbędzie się modlitewne czuwanie pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Ogłaszając specjalny komunikat w sprawie modlitwy o pokój w Syrii i na Bliskim Wschodzie bp Rakoczy przypomina: - Jest pragnieniem Ojca Świętego, aby również poszczególne Kościoły partykularne, włączyły się w modlitwę o pokój w taki sposób, jaki uznają za najbardziej właściwy. Jednocześnie polecam, aby w niedzielę - 8 września - ta intencja była obecna w czasie modlitwy powszechnej na każdej Mszy świętej.

Modlitwę i postanowienie postu podjęli także katecheci, uczestniczący w sobotę rano w Eucharystii inaugurującej nowy rok katechetyczny w naszej diecezji. Msza Święta koncelebrowana przez księży katechetów pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Rakoczego  w kościele Najświętszego Serca, zgromadziła wspólnotę katechetek i katechetów świeckich oraz zakonnych z całej diecezji. Obecni byli też przedstawiciele bielskich władz oświatowych i samorządowych, z prezydentem Jackiem Krywultem na czele. Bp Rakoczy przypomniał o papieskim wezwaniu do postu i zachęcił katechetów do dawania swoim życiem autentycznego świadectwa wiary.

- W ten sposób przywołujemy obecność Jezusa Chrystusa w naszym świecie: Tego, który jest mocny i pełen miłości do człowieka. Przywołujemy go, żeby wszedł i żeby się okazał mocny tam, gdzie my jesteśmy za słabi. My nie mamy siły, ale możemy się odwołać do Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, który burzy mury wrogości. Ten post ma sens ze względu na Niego - tłumaczył w homilii bp Grzegorz Ryś z Krakowa, który po Mszy Świętej wygłosił też do katechetów konferencję na temat przekazywania wiary.

Do tej modlitwy postnej o pokój zaapelował także prowadzony od 2 lat w Bielsku-Białej portal Post Apostolski.pl  (www.postapostolski.pl), propagujący tę formę modlitwy. Redaktorzy portalu zachęcają też, by zjednoczyć się dziś z papieżem Franciszkiem na wspólnym, modlitewnym czuwaniu. - Niech od godz. 19.00 do 24.00 w każdym domu zapłonie świeca jako znak modlitewnej jedności z Ojcem Świętym i wszystkimi trwającymi na modlitwie – zaapelowali.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy