Barbara i Włodzimierz Habartowie - nauczyciele wychowania fizycznego w cieszyńskim LO im. Mikołaja Kopernika zostali laureatami tegorocznej Nagrody św. Melchiora Grodzieckiego.
Odwiedziny u Basi i Włodka Habartów, to - na powitanie - dosłownie bombardowanie miłością ze strony ich czwórki dzieci - najstarszej Zosi, która właśnie zaczyna naukę w pierwszej klasie, Jakuba, który ofiarnie służy pomocą przy podawaniu herbaty i ciasta, Marysi, która szybko biegnie do ogrodu, by "nowej cioci" podarować ostatnią słodką malinę i 16-miesięcznego Kacpra, którego uśmiech nieschodzący z małej buzi rozbraja każdego.
Gdzieś w dwustuprocentowej radości dzieci z powodu przybycia nowych gości, słychać zaproszenie Basi i Włodka do rodzinnego stołu. O takim domu marzyli, kiedy jeszcze studiowali na AWF-ie w Katowicach. Ona z Siemianowic, on z Cieszyna. Pobrali się 11 lat temu. Wyjechali zagranicę do ciężkiej pracy, żeby móc wybudować swój własny dom. Dziś wypełnia go taka dawka miłości, że trudno się z nimi rozstać.
Kochają też swoją pracę zawodową i swoich uczniów - licealistów z "Kopernika". Są profesjonalnymi trenerami n.in. narciarstwa i siatkówki. Włodek jest trenerem trzecioligowej drużyny siatkarek UKS "Dębowianka" Dębowiec - dziewczyny, które na co dzień zajmują się głównie pomocą rodzicom w gospodarstwie rolnym, otarły się o występy w drugiej lidze. Drużyny licealistów trenowanych przez Habartów zawsze przyjeżdżają z zawodów z medalami lub pucharami.
Mimo rozlicznych obowiązków rodzinnych (o które przy czwórce dzieci nietrudno...) angażują się w różnoraką pomoc i pracę społeczną.
To Włodek jest jednym z "mózgów" corocznych Koncertów Walentynkowych organizowanych przez cieszyńskie licea na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, współorganizuje spotkania ojców przy klasztorze franciszkańskim. Basia prowadzi zajęcia aerobiku w wodzie dla wolontariuszek hospicjum. Jako absolwentka szkoły muzycznej nie waha się występować na scenie w ramach koncertów na rzecz hospicjum.
Od pięciu lat są zaangażowanymi członkami wspólnoty "Mamre". Na wspólnotowe Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, które do Częstochowy przyciągają ludzi z całej Polski, bardzo często zabierają też swoich uczniów. Ewangelizują gdzie się da. Współorganizują festyny i ewangelizacje w swojej parafii - w Cieszynie Mnisztwie. W planach mają ewangelizację połączoną z turniejem koszykówki i koncertem gwiazd hip-hopu.