Nowy numer 42/2019 Archiwum

Na Jasną Górę czterysta drugi raz

Na Jasną Górę dotarła dziś jedna z najstarszych w Polsce pieszych pielgrzymek. W roku 1608 powstało w Żywcu Bractwo Różańca Świętego. Trzy lata później wspólnota zorganizowała pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy. W tym roku mieszkańcy Żywca i okolic przyszli już po raz 402. Tegoroczna wędrówka odbywała się pod hasłem: „Każdy krok krokiem w wierze”.

„Być uczniem Chrystusa, czcicielem Jego Matki, to tak jak Ona stać do końca wiernie pod krzyżem, nawet wtedy gdy wszystkiego się nie rozumie” – powiedział do pielgrzymów z Żywiecczyzny bp Piotr Greger. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej podkreślił, że nie można zatrzymać się jedynie na kilku dniach doświadczenia rekolekcji w drodze. - Tradycja pielgrzymek nie tylko wpisuje się w bogaty pejzaż religijności polskiej, bo taka jest specyfika naszego kraju, niektórzy nam nawet tego zazdroszczą, ale jest to fundament, na którym można budować cały gmach swojego chrześcijaństwa – zauważył bp Greger.

W tym roku na Jasną Górę z Żywca i okolic przybyło 600 pątników. Tradycyjnie część osób przyszło z samego Żywca, a część - tradycją ojców - z Myszkowa koło Częstochowy przez Leśniów, Świętą Annę i Gidle.

Pątnicy podkreślają, że podtrzymywanie tradycji traktują jako święty „obowiązek”. Pierwszy człon, tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca najwcześniej, bo 23 sierpnia, pokonując trasę 170 km w czasie 7 dni. 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa. Grupa myszkowska wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych, prowadzona jest przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pielgrzymi co roku podziwiają m. in. ruiny zamku biskupów krakowskich na Lipowcu, skansen w Babicach, ruiny zamków w Ogrodzieńcu i Olsztynie czy klasztor ojców paulinów w Leśniowie. W tej grupie wędrowali także niepełnosprawni. Oba człony pielgrzymki łączą się w Częstochowie u początków Alei Najświętszej Maryi Panny, aby wspólnie pokłonić się Jasnogórskiej Maryi. W grupie młodzieżowej wędrowało 330 osób.

Podział żywieckiej pielgrzymki nawiązuje do czasów zaborów. W latach, gdy z galicyjskiego Żywca nie można było swobodnie przejść do położonej w granicach Królestwa Kongresowego Częstochowy, pielgrzymi z Żywca dojeżdżali koleją do oddalonego od celu pielgrzymki o ok. 30 kilometrów Myszkowa, skąd okrężną drogą szli na Jasną Górę.

Kroniki jasnogórskie odnotowały pielgrzymkę górali z Żywiecczyzny już w 1611 r. Podczas Zielonych Świątek przybyło 1,8 tys. pielgrzymów z tego regionu. Trudno dziś powiedzieć, czy po 1611 r. pielgrzymki z Żywiecczyzny były regularne, wiadomo jednak, że ludzie stamtąd ruszali w stronę Jasnej Góry, kiedy trzeba było jej bronić.

« 1 »

Zobacz także

 • Savonarola
  29.08.2013 21:45
  Czy jak modlac sie w Zywcu, poprosimy Maryje o wstawiennictwo to Ona nie uslyszy naszych prosb? Czestochowa ma jakis specjanne wlasciwosci wiec Maryi sluch sie poprawia...Oj naiwny narodzie i zginienia bliski... Jezus ZAWSZE uczyl nas,ze swoje modlitwy powinnismy kierowac do naszego Ojca Swietego,ktory stworzyl niebo i ziemie.Moze powinnismy brac przyklad z Jezusa,ktory nauczyl nas modlitwy-Ojcze nasz...,albo bierzmy przyklad z Maryi,ktora wzoszac rece ku niebu wolala-wielbij duszo moja Pana.Ci z nas ktorzy wierza w Boga beda zawsze adorowac Stworce i kierowac swoje modlitwy TYLKO do BOGA.
  doceń 0
 • Eki
  30.08.2013 06:48
  Masz racje... tylko do Boga...przez Maryje !!!!
 • Michał M.
  30.08.2013 09:42
  Boju, to niemożliwe, żeby nie rozumieć prostej rzeczy.
  Z góry przepraszam za caps lock i uniesiony ton, ale...muszę.

  Drogi "Savonarola",

  Ludzie modlą się DO BOGA przez WSTAWIENNICTWO MARYI.
  Tak jak modlą się do Boga i proszą ŚWIĘTYCH O MODLITWĘ W ICH INTENCJACH (to tak na marginesie).
  Modlitwa jest aktem DUSZY i CIAŁA. Pielgrzymka jest AKTEM. Ludzie idą, w niedogodnościach, znoju, czy to w dobrej czy złej pogodzie, te kilkaset kilometrów, aby SIĘ MODLIĆ. Pozbawiając siebie komfortu siedzenia na tyłku, w ciepełku i "czekania na zbawienie/cud" ruszają w drogę i wypraszają łaski.
  Ba, jest coś takiego jak DUCHOWA PIELGRZYMKA. O tym też sobie poczytaj.

  Ostatnia uwaga - ROBIĄ TO DOBROWOLNIE. To nie Islam, aby to był przymus.

  Wydrukuj to sobie i przybij nad łóżkiem.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL