Z Bielska-Białej, przez Jasną Górę do... Rio de Janeiro! Diecezjanie bielsko-żywieccy uczestniczyli w „Krajowym Posłaniu do Rio” w Częstochowie.
Jeszcze dwa miesiące pozostały do spotkania młodzieży całego świata z Papieżem Franciszkiem w brazylijskim Rio de Janeiro. Weźmie w nim udział także dwudziestoosobowa grupa diecezjan bielsko-żywieckich, którzy polecą do Brazylii w dwóch grupach - z księżmi: Andrzejem Wołpiukiem i Grzegorzem Strządałą.
Natomiast w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, reprezentacja bielsko-żywiecka z ks. Strządałą uczestniczyła w jasnogórskim „Krajowym Posłaniu do Rio” - spotkaniu młodych ludzi i duszpasterzy, którzy w lipcu wezmą udział w 28. Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii.
Razem z młodymi był także biskup Henryk Tomasik - delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa młodzieży. Spotkanie na Jasnej Górze rozpoczęło się w kaplicy św. Józefa, gdzie po liturgicznej modlitwie w ciągu dnia odbyła się część informacyjno-instruktażowa. Druga część to Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu.
- Ewangeliczne wezwanie Jezusa „Idźcie i czyńcie uczniów ze wszystkich narodów”, to temat tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży - przypomina ks. Grzegorz Strządała. - Właśnie w tym kontekście Papież Benedykt XVI przygotowując ten czas, napisał nam w Orędziu, że mamy być bardziej zakorzenieni w wierze. Miarę dał nam bardzo gruntowną: mamy być bardziej zakorzeni w wierze niż nasi rodzice i dziadkowie. Mamy lepiej znać katechizm niż nasi przodkowie. Wymaga od nas tego czas, w jakim żyjemy. Wielu ludzi przybywając na Corcovado pozuje do zdjęcia wyciągając ręce jak Chrystus, by wizualnie włożyć swoje ręce w ręce Zbawiciela. To wymaga trudu i cierpliwości ze strony fotografa i pozującego. Jeszcze więcej trudu wymaga fakt, by włożyć swoje serce w Serce Jezusa.
Jak relacjonują młodzi, biskup Tomasik zaznaczył, czego oczekuje od nich Kościół - wiary autentycznej, zaangażowanej, dynamicznej.
- Nie ma lepszego miejsca w Polsce, z którego moglibyśmy być posłani na Światowy Dzień Młodzieży od tego - na Jasnej Górze - dodaje ks. Grzegorz. - Tu spotkaliśmy się z młodymi całego świata w roku 1991. Było to spotkanie szczególne, bo spajało dwa światy, dotąd rozdzielone systemami politycznymi. To miejsce, gdzie bł. Jan Paweł II dokonał, jak to później zostało określone, bierzmowania młodzieży świata.
Nie wszyscy, którzy chcieli będą mieli możliwość przeżywania ŚDM w Rio.
- Dla nich dobrą wiadomością będzie fakt, iż w kilku miejscach Polski będą organizowane spotkania równoległe, łączące się z przeżywaniem międzynarodowego święta w Brazylii - między innymi „Rio w Piekarach” - mówi ks. Strządała. - TVP 1 zapewniła także, że będzie transmitować wszystkie cztery wydarzenia z udziałem Papieża Franciszka. To taka dobra wiadomość po doświadczeniu sprzed dwóch lat, kiedy Madrytem polska telewizja publiczna się nie zainteresowała.
Lipcowe święto młodych
16-20 lipca: Tydzień Misyjny
To czas, kiedy młodzi będą uczestniczyć w programie jednej z diecezji brazylijskich. Każda ma swój program - różne wydarzenia kulturalne, zwiedzanie, wspólne spotkania, zabawa, czuwania modlitewne, prace społeczne na rzecz osób potrzebujących.
21-22 lipca: Droga do Rio de Janeiro
23 lipca: Inauguracja Światowego Dnia Młodzieży w Rio
24-26 lipca: Dni katechetyczne
Do południa - spotykania na katechezach w grupach językowych. Po południu -wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie.
25 lipca - powitanie Papieża, a 26 lipca - Droga Krzyżowa.
27 lipca: Czuwanie wraz z Papieżem i ok. 2 milionami młodych ludzi.
28 lipca: Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Papieża.