Wernisaż prac bielszczanina Zbigniewa Grzywy przyciągnął licznych gości. I zaskoczył zarówno oryginalnym wykorzystaniem techniki malarstwa na szkle, jak i głęboką refleksją na temat wiary.
Choć Zbigniew Grzywa jest artystą tworzącym od kilkudziesięciu lat, a jego dzieła znalazły już wielu odbiorców, nie jest postacią znaną, ani zabiegającą o popularność. Bielska wystawa to dopiero druga prezentacja jego dorobku.
Jak podkreślali organizatorzy: kurator wystawy Zbigniew Micherdziński i Leszek Miłoszewski, dyrektor ROK-u, prace Zbigniewa Grzywy fascynują niezwykłym i nietypowym dla malarstwa na szkle bogactwem symboliki, często nakładających się i uzupełniających skojarzeń, porównań, wątków.
Obrazy Zbigniewa Grzywy najczęściej poruszają tematykę sakralną. Jak przyznaje sam autor w wywiadach, jednym z ważniejszych dla niego źródeł inspiracji są książki Marii Valtorty, włoskiej pisarki i poetki, która w 12 tomach zawarła swoją wizję chrześcijaństwa, z opisami Jerozolimy i miejsc, w których żył Chrystus i Jego uczniowie. Na obrazach bielskiego artysty pojawiają się też często postaci świętych.
Tę oryginalną i skłaniającą do refleksji interpretację chrześcijańskiej tradycji można oglądać w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury do 14 czerwca.