Nowy numer 38/2021 Archiwum

6. Cieszyńska Noc Muzeów – już 24 maja

Na bogaty program przygotowanej z inicjatywy Muzeum Śląska Cieszyńskiego imprezy promującej zainteresowanie przeszłością złożyły się w tym roku zaproszenia do 18 placówek muzealnych i instytucji Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.

Tu niemal każdy znajdzie coś interesującego: od kolekcjonerskich monet, przez krzyż ofiarowany przez prezydenta Komorowskiego po skarby z klasztornej biblioteki. Będą wystawy, dzięki grupom rekonstrukcyjnym w parku Pokoju pojawią się Słowianie i Wikingowie, a uczestnicy ulicznej gry miejskiej przeniosą się w czasy Powstania Styczniowego. Można będzie zwiedzić z przewodnikiem Urząd Miejski i obejrzeć archiwalne filmy. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń na stronie internetowej: www.muzeumcieszyn.pl.  

W MZC o 19.05 odbędzie się też uroczystość otwarcia VI Cieszyńskiej Nocy Muzeów, która obejmie też zwiedzanie stałej ekspozycji połączone z niespodziankami.

Gra miejska z powstańcami styczniowymi

6. Cieszyńska Noc Muzeów – już 24 maja   Z kolei w Książnicy Cieszyńskiej można będzie obejrzeć wystawę z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego. Zorganizowane zostanie również, dedykowane temu wydarzeniu, specjalne wydanie gry miejskiej – „Śladem bohaterów /1863/”. Przypomni ona losy cieszyńskich Ślązaków, którzy na wieść o wybuchu powstania w Królestwie Polskim pospieszyli mu z pomocą.

Uczestnicy gry przeniosą się do wydarzeń sprzed 150 lat. Zostaną wtajemniczeni w sekrety sprzysiężenia, zawiązanego w Cieszynie wbrew zakazom austriackich władz oraz wciągnięci w wir niebezpiecznych wydarzeń, mających związek z trwającą w Królestwie Polskim insurekcją.

Popularyzująca narodową i lokalną historię zabawa będzie miała charakter otwarty, będą mogli w niej wziąć udział wszyscy chętni, którzy zgłoszą się w kilkuosobowych zespołach w godz. 20.00-22.00 na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego lub w Książnicy Cieszyńskiej.

Atrakcyjne nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez sponsorów: Urząd Miasta Cieszyna, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Impreza odbędzie się przy udziale młodzieży z Transgranicznego Centrum Wolontariatu. Szczegóły na: www.kc-cieszyn.pl.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama