Nowy numer 37/2021 Archiwum

Andrychowskie Święto Maciejowe

We wtorek 14 maja przypada liturgiczna uroczystość św. Macieja. Jest on patronem między innymi budowniczych, kowali, cieśli, cukierników, małżeństw pragnących potomstwa. Patronuje też parafii w Andrychowie.

Już po raz drugi parafia św. Macieja w Andrychowie z okazji odpustu ku czci swego patrona spotkała się na cyklu przygotowanych z tej okazji imprez. W ramach parafiady przygotowano wiele atrakcji.

- To będzie pogłębienie i nadanie nowego wymiaru naszego parafialnego świętowania odpustu – mówi ks. prał. Stanisław Czernik, proboszcz parafii św. Macieja. Patron wspólnoty parafialnej stał się zarazem patronem tego dopełnienia odpustowej uroczystości.

Po Eucharystii, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. kan. Ryszarda Matuszka z Roczyn, parafianie i goście spotkali się m.in. na koncercie miejskiej orkiestry dętej „Andropol”. Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy przygotowane w auli domu katechetycznego pod hasłem: „Wesoły Domek”.

Zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi i całkiem dorośli mieszkańcy Andrychowa mogli wziąć udział w Maciejowym Śpiewograniu, a także w konkursie wiedzy historycznej czy szachowym turnieju z udziałem Tomasza Kubita, wielokrotnego laureata Akademickich Mistrzostw Polski. Były tez rodzinne podchody z mnóstwem niespodzianek.

Nowością wśród atrakcji było zorganizowane zwiedzanie kościoła, połączone z poznawaniem tajników świątyni, jak również możliwością wejścia na kościelną wieżę, z której rozciąga się widok na cały Andrychów i okolicę.

Były też ważne dla ciała atrakcje kulinarne, słodkie wypieki i smakołyki z grilla, a także pierniczki zaopatrzone w myśli zaczerpnięte z Pisma Świętego. Gościem wieczoru był zespół pieśni i tańca „Żywczanie”, który po pięknym koncercie poprowadził góralską zabawę dla wszystkich.

- To parafialne święto było okazją do rodzinnych spotkań, a także do wsparcia organizowanych przez parafię wakacyjnych wyjazdów dla dzieci – dodaje ks. prał. Czernik.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama