GN 37/2021 Archiwum

Śladami żywieckich Habsburgów

Mieszkańcy Żywca słuchali kolejnych prelekcji o znanych i nieznanych Habsburgach. Trwa także ogólnopolski konkurs historyczny na pracę o żywieckiej linii tego słynnego rodu.

Historia żywieckich Habsburgów niezmiennie fascynuje wielu mieszkańców Żywca.

Do pielęgnowania pamięci o tych zasłużonych dla regionu ludziach, zachęcają także tutejsi pasjonaci historii. Przypominają przy wielu okazjach postać Marii Krystyny - ukochanej arcyksiężnej żywczan - zmarłej w październiku ubiegłego roku, a także pozostałych członków rodziny. W tym roku minęła bowiem również 80. rocznica śmierci arcyksięcia Karola Stefana - dziadka arcyksiężnej.

Aby popularyzować wiedzę o Habsburgach, 10 maja Adam Tracz, Krzysztof Błecha - autorzy dwóch książek o żywieckich Habsburgach wraz z Tomaszem Terteką - rzecznikiem żywieckiego magistratu, który przez lata opiekował się księżną z ramienia Urzędu Miasta - zorganizowali w Miejskim Centrum Kultury spotkanie historyczne pt. „Habsburgowie znani i nieznani”.

Podczas spotkania zaprosili słuchaczy - żywiecką młodzież i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku - do poznania zarysu dziejów rodu Habsburgów: od Guntrama Bogatego, uważanego za założyciela dynastii Habsburgów, przez historię życia arcyksięcia Karola Stefana, po postaci Marii Krystyny i jej rodzeństwa.

Wśród słuchaczy jak zwykle nie zabrakło "dam dworu" arcyksiężnej jak z wielką sympatią żywczanie mówią o pielęgniarkach i opiekunkach, które codziennie towarzyszyły jej do ostatnich dni życia w mieszkaniu na żywieckim zamku.

Konkurs: „Habsburgowie, jakich nie znamy”

Ale wykłady to nie jedyna propozycja historyków dla upamiętnienia żywieckich Habsburgów. Do 31 maja można zgłaszać prace na ogólnopolski konkurs historyczny pod hasłem: „Habsburgowie, jakich nie znamy”. Celem konkursu jest opisowe przedstawienie oryginalnej historii związanej z działalnością żywieckich Habsburgów.

- Można więc na przykład opisać w ciekawy sposób ślady związane z tym rodem, bazując na archiwalnych zdjęciach, listach czy też różnego rodzaju pamiątkach dotyczących Habsburgów. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w konkursie, muszą najpierw zgłosić się do 17 maja, wysyłając maila na adres: zywieccy.habsburowie@onet.pl - mówią Krzysztof Błecha, Adam Tracz i Tomasz Terteka.

W wiadomości należy podać swoje imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, a także kontakt telefoniczny. Następnie trzeba będzie przygotować pracę konkursową oraz złożyć ją osobiście lub przesłać pocztą do 31 maja na adres: Bonimed, ul. Stawowa 23, 34-300 Żywiec. Później specjalna komisja dokona oceny wszystkich prac i wyłoni zwycięzców.

Rozstrzygnięcie konkursu - 23 czerwca. Zwycięzca otrzyma główną nagrodę rzeczową o wartości 600 zł. Osoba, która zajmie drugie miejsce - nagrodę rzeczową o wartości 400 zł, a za trzecie miejsce - nagrodę wartą 200 zł. Konkurs adresowany jest do uczniów gimnazjów i szkół średnich na terenie całego kraju.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama