- Mamy nadzieję, że wszystko będzie w porządku i nie przyniesiemy wstydu szkole - mówią po pierwszym dniu egzaminów maturzyści dziesiątego liceum w Polsce.
Sprawdzenie rozumienia czytanego tekstu - a była nim publikacja „Świat w 44 zerach” Tomasza Rożka (szefa działu naukowego naszego „Gościa”!) oraz napisanie wypracowania, były zadaniem tegorocznych maturzystów w pierwszym dniu ich egzaminu dojrzałości. Mogli wybrać jeden z tematów:
1. „Porównaj obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej »Gloria victis« i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego »Mazowsze«. W analizie zwróć uwagę na osoby mówiące w obu tekstach" oraz:
2. „Co o autorytecie pisał w „Przedwiośniu” Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów”.
Na uporanie się z zadaniami maturzyści mieli 150 minut.
Tuż przed południem salę egzaminacyjną zaczęli opuszczać pierwsi maturzyści w Liceum Ogólnokształcącym Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej.
W ogólnopolskim maturalnym rankingu liceów, opublikowanym na początku tego roku szkoła ta zajęła 10. miejsce. Ten sukces, to przede wszystkim dzieło ubiegłorocznych maturzystów. Czy tegoroczni także nie zawiodą?
- Mamy nadzieję! - mówi Jan Zacharejko. - Po dzisiejszym egzaminie jestem spokojny. Nie narzekam - wybrałem drugi temat, ten o autorytetach w „Przedwiośniu”. Pewniej się w nim czułem. Jutro matematyka - mamy nadzieję, że nie przyniesiemy wstydu naszemu profesorowi panu Andrzejowi Widzowi.
- Okazuje się, że na razie my - osoby, które pisały pierwszy temat (o stosunku do przeszłości na podstawie „Glorii victis” i „Mazowsza”) - jesteśmy w mniejszości - mówią Sonia Kołodziej, Adrianna Klajmon i Natalia Gzyl. - Wybierając ten temat, trzeba było wziąć pod uwagę wojny, bohaterów, patriotyzm. Mamy nadzieję, że zdałyśmy. Zobaczymy...
Dziewczyny mówią, że przed matematyka czują się pewniej - choć to ich pięta achillesowa. - Przynajmniej wiemy, czego jutro można się spodziewać - śmieją się nie kryjąc optymizmu.
- Pisałem na temat związany z „Przedwiośniem” - mówi Zbigniew Zemanek. - Nie mam pewności czy zinterpretowałem go tak, jak założyli autorzy tematów. To jest właśnie zawsze wielką zagadką - przy obecnej formule egzaminów maturalnych z polskiego, nie wystarczy znać literatury. Trzeba się jeszcze wstrzelić w klucz odpowiedzi. Co mnie zaskoczyło? Może nawet zszokowało to, że za zadanie utworzenia od słowa „cybernetyka” nazwy specjalisty w tej dziedzinie nauki oraz nazwy wirtualnej przestrzeni – można było zdobyć aż dwa punkty!
W ogólnopolskim maturalnym rankingu liceów, opublikowanym na początku tego roku LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego zajęło 10. miejsce. W zeszłym roku szkoła była na miejscu 23. Pod tym względem zajęła w województwie śląskim miejsce pierwsze. W rankingu liceów ogólnokształcących, gdzie pod uwagę bierze się również wyniki uzyskane w olimpiadach przedmiotowych, Liceum Ogólnokształcące KTK zajęło miejsce 25. (w zeszłym roku - 45.), ustępując w województwie śląskim i mieście tylko V LO w Bielsku-Białej (miejsce 20. w ogólnopolskim rankingu).