Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Dywersanci z ZHR

Z okazji wspomnienia św. Jerzego bielscy harcerze z ZHR przygotowali doroczny rajd. Tym razem poznawali losy bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

– Przypadające 24 kwietnia liturgiczne wspomnienie św. Jerzego to ważny dzień dla polskich harcerzy i skautów na całym świecie. Również dla bielskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej jest on okazją do spotkania i wspólnego uczczenia patrona skautingu – relacjonuje phm. Anna Homa, harcerska instruktorka. – Harcerze, jak co roku, spotkali się w kwietniowy weekend na tradycyjnym Rajdzie św. Jerzego

Tym razem motywem przewodnim gry terenowej były losy bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Bielscy harcerze musieli wcielić się w role młodych dywersantów, umykając jednocześnie przed zasadzkami organizowanymi przez „okupanta”. Gra była okazją do dobrej zabawy, sprawdzenia swoich sił w trakcie rywalizacji oraz przybliżenia historii i wartości, jakie przyświecały bohaterom spod znaku lilijki.

Jak opowiadają harcerze, rajdowa gra była podzielona na dwie części – miejską i leśną. Żeby dostać zadanie umożliwiające podjęcie zadania w części leśnej, patrole musiały szukać informacji ukrytych w formie listów i map na terenie Bielska-Białej. Mogły także wykonać kilka zadań i zyskać dodatkowe punkty na starcie.

– Aby nie było za łatwo, "oddział gestapo" deptał po piętach uczestnikom i odejmował punkty za każdorazowe złapanie – mówią harcerscy instruktorzy. – Po raz pierwszy został także wprowadzony SMS-owy system punktowania, a dokładniej ich liczenia i przekazywania. Wiadomości z informacją o liczbie punktów dla danego patrolu punktowy wysyłał do stworzonego w tym celu programu, który wszystko sumował. Wyniki można było śledzić na bieżąco na stronie internetowej. Dywersanci z ZHR   Harcerze z ZHR w Bielsku-Białej uczestniczyli w tradycyjnym kwietniowym Rajdzie św. Jerzego Anna Homa

W rajdzie brało udział 14 patroli, z których najlepszym okazał się zastęp Tygrysów z 4. Beskidzkiej Drużyny Harcerzy im. Cichociemnych.

Całość zakończyła Msza św. ku czci św. Jerzego w kościele NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie oraz uroczysty apel, w trakcie którego zwycięzcy rajdu odebrali nagrody i wyróżnienia.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama