Nowy numer 30/2021 Archiwum

Poświęcenie "Perełki Dębowca" przejdź do galerii

Budowa kaplicy trwała rok. Księża pallotyni, którzy ją zainicjowali, udźwignęli ciężar wymogów formalnych i sprzeciwów wrogich środowisk.

Kaplicę Matki Bożej Fatimskiej i błogosławionych Dzieci Fatimskich Franciszka i Hiacynty na Dębowcu w Bielsku-Białej  poświęcił 25 kwietnia bp Tadeusz Rakoczy. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wspólnoty pallotyńskiej, która zainicjowała budowę kaplicy, władz miasta oraz setki wiernych - turystów i pielgrzymów.

Dębowiec to wzgórze u podnóży Szyndzielni. Malowniczo położone schronisko, sztuczny tor saneczkowy oraz wyciąg narciarski przyciągają tutaj turystów i mieszkańców miasta. Od lat na stoku Dębowca stała niewielka kapliczka, przy której modlili się turyści i młodzież akademicka.

Księża pallotyni już w latach 90. XX wieku postarali się o teren pod przyszłą budowę. 13 maja 2000 roku w Fatimie, na zakończenie beatyfikacji Franciszka i Hiacynty, bł. Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, teraz umieszczony w podstawie ołtarza kaplicy na Dębowcu.

Jej budowa rozpoczęła się - mimo wielu problemów formalnych, a także sprzeciwów środowisk wrogich Kościołowi - w maju ubiegłego roku, według projektu Stanisława i Dominika Gawlasów. Drewniana kaplica zbudowana na planie kwadratu ma około 60 miejsc siedzących. Zwieńczeniem ołtarza jest figura Matki Bożej adorowana przez dzieci fatimskie, a tło prezbiterium stanowi panorama Beskidów, widoczna przez duże, trójdzielne okno. Na ścianach zainstalowano krzyże oznaczające stacje Drogi Krzyżowej, u sufitu zaś zawieszono ogromny, drewniany różaniec, zwieńczony krzyżem, wznoszącym się ponad ambonką.

„Perełka Dębowca” - jak mówi się o nowym miejscu kultu - będzie czynna od maja do października. W tych miesiącach Msze św. będą odprawiane tutaj w każdą niedzielę o 16.00 oraz w piątki przed 13. dniem miesiąca o 19.00 - po tej Mszy św. z Dębowca wyruszy procesja fatimska do kościoła św. Andrzeja Boboli.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama