Międzynarodowa konferencja naukowa na temat: „Intelektualne i duchowe dziedzictwo Cyryla i Metodego – historia i aktualność tradycji cyrylo-metodiańskiej” została zorganizowana w Cieszynie.
Jak dodał bp Tadeusz Rakoczy, dzieje świętych Cyryla i Metodego są też świadectwem Kościoła niepodzielonego – jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego – i wzywają dzisiaj do jedności, także ekumenicznej.
– Prosimy Boga, aby jeden Duch i jedno serce ożywiało wszystkich wierzących. Po latach trzeba naszego zaangażowania na rzecz zachowania jedności. Nowa ewangelizacja zobowiązuje nas do dawania przekonującego świadectwa o Zmartwychwstaniu, o tym, że Chrystus naprawdę żyje. Musimy stać się budowniczymi naszej przyszłości: polskiej, czeskiej i słowackiej, ale także europejskiej – na kamieniu węgielnym, jakim jest Jezus Chrystus. Tylko On, tylko Chrystus jednoczy i wyzwala. I trzeba dokładać starań, aby nasza wiara była na miarę świadectwa, którego pilnie potrzebuje Europa. Wyrazem tej drogi, daru i zadania jest to nasze dzisiejsze spotkanie. Wszystkim życzę, aby usłyszane tu dzisiaj słowa stały się inspiracją podejmowanych na wzór świętych Cyryla i Metodego inicjatyw na rzecz nowej ewangelizacji – mówił bp Tadeusz Rakoczy.
Ważne dziedzictwo
Wśród słuchaczy kolejnych wykładów byli przedstawiciele władz samorządowych, a także duszpasterze, członkowie zaangażowanych w działania ekumeniczne grup apostolskich i stowarzyszeń z całego regionu.
O tym, jak bogate jest dziedzictwo św. Cyryla i Metodego, a także odżywające dzięki pontyfikatowi papieża Jana Pawła II po 1990 roku różne formy kultu cyrylo-metodiańskiego, mówili w swoich wykładach teologowie.
Na Słowacji jubileuszowe obchody połączone zostały w 2012 r. z Rokiem Wiary i zaowocowały wieloma wydarzeniami religijnymi, artystycznymi, edukacyjnymi. – Jesteśmy świadomi faktu, iż powrót do własnych korzeni oznacza wprowadzenie w życie drogocennych wartości przez świętych apostołów Słowian, które po tysiącletnim okresie są nadal aktualne, a przejawiają się w głębokim szacunku dla człowieka oraz jego najgłębszych wartości – mówił bp Viliam Judák z Nitry.
Omówione zostały również aspekty aktualności metody misyjnej, przyjętej przez świętych Cyryla i Metodego, a także współczesne interpretacje kulturowego i religijnego dziedzictwa słowiańskiej misji Cyryla/Konstantyna i Metodego.