Międzynarodowa konferencja naukowa na temat: „Intelektualne i duchowe dziedzictwo Cyryla i Metodego – historia i aktualność tradycji cyrylo-metodiańskiej” została zorganizowana w Cieszynie.
Bp František Lobkowicz w homilii zwrócił uwagę na przykład posłuszeństwa wobec Kościoła, jaki swoim postępowaniem zostawili nam święci Cyryl i Metody, którzy bez żadnych pytań podjęli trudną misję wśród nieznanych im narodów. – Wiedząc, że nie jest to zadanie łatwe, ale potrzebne, bardzo dobrze się do tego posłannictwa przygotowali – mówił bp Lobkowicz, przypominając, że aby dobrze głosić Ewangelię, wcześniej poznali język, kulturę, przynosząc gotowe przekłady Pisma Świętego. Przyszli z Bizancjum, ale tak jak kiedyś św. Paweł szedł do Jerozolimy – tak i oni poszli też do Rzymu, by upewnić się, czy głoszą tę samą wiarę, co apostołowie. – Stali się w ten sposób znakiem ekumenicznym łącząc Kościół wschodni i zachodni.
– Oni szukali nowych sposobów głoszenia Ewangelii i ludzi, którzy Jej nie znają – i to też jest ich wskazówka dla nas, dla ludzi żyjących w dzisiejszych czasach, byśmy myśleli o tych, których nie ma w kościele, którzy nie dojrzeli do spotkania z Bogiem. To zadanie dla nas wszystkich: kapłanów i wszystkich ochrzczonych – dodawał bp Lobkowicz.
Jesteśmy zobowiązani
Podczas otwarcia obrad w uniwersyteckim Centrum Konferencyjnym bp Tadeusz Rakoczy dziękował za tę inicjatywę, pozdrawiając biskupów, władze uniwersyteckie i przedstawicieli środowisk samorządowych, prelegentów i uczestników.
– Z wielką radością włączam się w dzisiejszą międzynarodową konferencję naukową, zorganizowaną z okazji 1150. rocznicy przybycia świętych Cyryla i Metodego do Państwa Wielkomorawskiego. (…) Nasza dzisiejsza obecność jest potwierdzeniem tego, że Cyryl i Metody – święci apostołowie Słowian – trwają w pamięci Kościoła. Można nawet powiedzieć, że aktualnie pamięć ta staje się jeszcze bardziej żywa. Do tego niewątpliwie przyczynił się papież-Słowianin Jan Paweł II, który nosił w swojej duszy szczególnie wyrazisty zapis dziejów własnego narodu od samego początku, ale także i dziejów pobratymczych sąsiednich ludów i narodów. To on zaraz na początku swojego pontyfikatu 31 grudnia 1980 r. ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, a z okazji 1100-lecia śmierci św. Metodego opublikował słynną encyklikę „Slavorum Apostoli”, ukazującą święte życie obu braci i ich apostolskie posłannictwo w Europie i w świecie. Czynił to wszystko błogosławiony już Jan Paweł II po to, abyśmy w nowych uwarunkowaniach społecznych odkrywali w pełni ich misję i dojrzeli wszystkie owoce duchowe, jakie ona zrodziła i wciąż rodzi w Kościele. (…) Jan Paweł II 22 kwietnia 1990 roku w Welehradzie powiedział: – Kamień węgielny europejskiej jedności znajduje się tu, gdzie Bracia Sołuńscy utrwalali w dziejach Europy tradycję grecką i bizantyjską. Te dwa ogromne wkłady, obie tradycje, chociaż różnią się między sobą, wzajemnie należą do siebie, wspólnie stanowią o Europie chrześcijańskiej, dawnej, a także współczesnej. Święci Cyryl i Metody odegrali rolę trudną do przecenienia…