Nowy numer 25/2018 Archiwum

Animatorzy przy ołtarzu

Okres Wielkanocny jest czasem rozpoczęcia posługi w parafiach 92 nowych animatorów służby liturgicznej.

Po kursie, który odbył się w marcu, krzyże - znaki posługi animatorskiej - poświęcili i wręczyli lektorom, podczas wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma św. w bielskiej katedrze księża biskupi. Diecezjalny kurs animatora służby liturgicznej odbył się już po raz 21. W ramach dwóch zjazdów jego uczestnicy wysłuchali 22 godzin wykładów, obejmujących nie tylko przedmioty teologiczne, jak biblistyka, duchowość i liturgika, ale również zajęcia tematycznie zbliżone do psychologii komunikacji i pedagogiki pracy w grupach. Animatorzy będą bowiem wspierać kapłanów w parafiach, z których pochodzą, w organizowaniu i upiększaniu liturgii, a także prowadzić zajęcia formacyjne i instruktażowe z młodszymi ministantami.

Zajęcia odbywały się w ośrodku rekolekcyjnym w Pogórzu koło Skoczowa. Wykłady zorganizował diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. dr Sławomir Zawada, a kolejne spotkania prowadzili kapłani z Bielska-Białej i z Katowic. Uwieńczeniem zajęć był egzamin pisemny. Uczestnicy kursu złożyli także pisemną pracę z zakresu liturgiki

- Kurs animatora ma charakter nie tylko edukacyjny, ale również formacyjny - podkreśla diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. dr Sławomir Zawada. - Mamy świadomość, że służba liturgiczna, to nie tylko wspólnota chłopców służących do Mszy św., ale także szczególne środowisko narodzin przyszłych powołań kapłańskich - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma