Nowy numer 47/2023 Archiwum

Miłość z najwyższym znakiem jakości

Nosi ślubną obrączkę, ale nie ma męża. Jest osobą konsekrowaną, ale nie zakłada habitu i nie mieszka w klasztorze. Biskup Piotr Greger przewodniczył pierwszej w historii diecezji bielsko-żywieckiej uroczystości konsekracji dziewicy.

Ewa skończyła studia inżynierskie, ale za radą biskupa Piotra Gregera podjęła i ukończyła także studia teologiczne. Teraz przygotowuje się do licencjatu z teologii w ramach formacji we Wspólnocie Rodzin Mamre, z którą jest mocno związana.

- Do dzisiaj pytam Pana Boga skąd w tej dziewczynie tyle wiary, tyle miłości do Pana Jezusa i to Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Jezusa Cierpiącego. Jego słowo „Pragnę” z Ewangelii św. Jana Ewa umieściła na pamiątkowym obrazku z konsekracji. - mówi ks. Kastelik. - Umieściła tam także wizerunek św. Jana od Krzyża, bo to on jest dla niej szczególnym przewodnikiem. Wybrała drogę bardzo trudną. Wielu będzie patrzyło ze zdziwieniem, z niedowierzaniem. To jej osobista, głęboko przemodlona i przemyślana decyzja. Jest „wystawiona” na ten świat, nie ma klasztoru, w którym będzie się mogła schronić.

Jaką kobietą jest Ewa? - Bardzo skromną, cichą, nie lubiącą zamieszania wokół siebie - dodaje ks. Kastelik. - Trudną próbą jest dla niej dzisiejsza uroczystość. Ale z drugiej strony mocno podkreślam, że Ewa nie ucieka od ludzi - wręcz przeciwnie! Jest katechetką, posługuje modlitwą wstawienniczą we Wspólnocie Mamre, zajmuje się ubogimi, pomaga wspólnotom w parafii. Czasem żartuję, że za pokutę każę jej się wyspać. Podziwiam, ile w niej miłości i szacunku do kapłanów. Już nawet nie pytam jej ile ma „Margaretek”, za ilu kapłanów modli się codziennie, za ilu pości...

Miłość z najwyższym znakiem jakości   Podczas uroczystości nie zabrakło bardzo licznej rzeszy przyjaciół i znajomych Ewy Urszula Rogólska/GN - Znam się z Ewą z parafialnej scholi - mówi Agnieszka Bieniek. - Cieszę się, że mogę dziś tutaj być - na jej zaproszenie - że mogę ją wspierać modlitwą i obecnością w tak ważnym dniu.

- O jej decyzji dowiedziałyśmy się już chyba dwa lata temu - mówi Mirosława Kalfas. - To dzięki Ewie jestem też we Wspólnocie Rodzin Mamre. Jej życie jest tak pełne ufności, wiary w nieustanną obecność Pana Boga, a zarazem - służby ludziom....

Jak powiedział w czasie uroczystości biskup Piotr Greger, do obrzędu konsekracji dziewic w naszej diecezji przygotowują się już także dwie kolejne kandydatki.

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy