Nowy numer 29/2019 Archiwum

Ekstremalnie, z krzyżem

Puńców był jednym z punktów startu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w diecezji bielsko-żywieckiej. 43-kilometrową trasę drogami i wzniesieniami Śląska Cieszyńskiego pokonało 38 osób.

Trasa EDK w Beskidzie Śląskim prowadziła z Puńcowa przez Dzięgielów, Leszną Górną, Ustroń, Skoczów, Ochaby Wielkie i kończyła się przy sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej w Chybiu. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na Śląsku Cieszyńskim.

EDK rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Jerzego w Puńcowie o godz. 20. Pierwsze osoby dotarły do Chybia już o godzinie 6.30, a ostatnie – około 7.45. Suma przewyższeń wyniosła około 300 m, a uczestnicy poruszali się zboczem Czantorii od Lesznej do Ustronia.

Ewa Jaksik, jedna z inicjatorek EDK na Śląsku Cieszyńskim, przyznała w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, że przedsięwzięcie uświadomiło jej własną słabość i to, jak siły ludzkie niewiele znaczą bez Jezusa. Na 43-kilometrowej trasie jej kryzys przyszedł po 30. km. Jak sama podkreśla, ostatnie 13 km to było autentyczne prowadzenie przez Jezusa, który umacniał, pomagał znosić ból, podnosił z upadków. – Dla mnie wszystkie EDK, które szłam, były ciężkie. Tu nie da się przygotować, po prostu zawsze jest ciężko. Tak było i tym razem. Jednak po przejściu jest radość i pewność, że było warto, ze trud nie pozostaje bez znaczenia dla Boga – mówiła w rozmowie z KAI.

Druga EDK wyruszyła po uroczystej Eucharystii w Wielki Czwartek z parafii pallotyńskiej w Bielsku-Białej pod Szyndzielnią. 40-kilometrowa trasa prowadziła beskidzkimi szczytami, a suma przewyższeń to 1770 m.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL