Reklama

Podwójny medalista z Wilamowic

Adrian Formas przywiózł z zimowej Olimpiady Specjalnej w Korei dwa srebrne medale.

Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku - tak ślubowali uczestnicy Olimpiady Specjalnej w Pyeongchang w Korei 2013. Reprezentantem naszego regionu w narciarstwie zjazdowym był podopieczny Stowarzyszenia Ada z Bielska-Białej - Adrian Formas.

A wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy doszło do spotkania przedstawicieli stowarzyszenia „Szusujmy Razem” oraz grupy rodziców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ada, zainteresowanych trenowaniem ich dzieci i rozwijaniem sportów zimowych. Efektem spotkania stały się systematyczne treningi dzieci pod okiem trenerki Jolanty Czechowicz.

Rok 2010 stał się przełomowym: przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski Ada powstała Sekcja Olimpiad Specjalnych Polska. Sekcja OS liczy 17 zawodników oraz 19 członków. Dzięki wsparciu stowarzyszenia Ada  dzieci mogą  uczestniczyć w obozach treningowych dwa razy w roku – latem i zimą.

W 2012 r. odbyły się Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Kielcach, podczas których podopieczni Sekcji ADA zdobyli dwa złote medale, jeden srebrny i trzy brązowe w slalomie gigancie. Te osiągnięcia pozwoliły wyłonić przyszłych uczestników światowych igrzysk w Korei.

Do grona kadry olimpijskiej został zakwalifikowany 17-letni Adrian Formas z Wilamowic. Reprezentował Polskę w slalomie gigancie i supergigancie - i w obu wywalczył srebrne medale. Nie byłoby takich rezultatów, gdyby nie ogromna determinacja rodziców, ich zaangażowanie i wsparcie, jakim obdarzają Adriana.

Kilka dni temu w Pałacu Prezydenckim prezydentowa Anna Komorowska spotkała się z olimpijczykami i osobiście pogratulowała osiągnięć. Podziękowała również za piękne promowanie Polski w świecie.

« 1 »