Nowy numer 22/2023 Archiwum

Rajczańskie święto – nie tylko dla narciarzy przejdź do galerii

Reprezentacje Polski, Słowacji, Czech i Włoch oraz tysiące kibiców wzięło udział w 21. Międzynarodowym Narciarskim Rajdzie Chłopskim: Rajcza–Zwardoń–Skalite–Oszczadnica 2013.

Od lat rajczański rajd to połączenie rywalizacji sportowej, zabawy na powietrzu, turystycznej promocji wszystkich biorących w nim udział gmin, a także dobrej zabawy przy muzyce w wykonaniu lokalnych zespołów regionalnych i zaproszonych gości.

Nie inaczej było w tym roku. Za udział we wszystkich przedsięwzięciach sportowych i kulturalnych gminy (w tym roku przyjechały drużyny z pięciu województw - śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego), otrzymywały punkty, zaliczane im do ogólnego wyniku rajdu.

Już pierwszego dnia międzynarodowego święta, 8 lutego, w rajczańskim parku odbyły się pierwsze biegi narciarskie w ramach bloku sprawnościowego dla młodych uczestników rajdu, a także – w szkole podstawowej – prezentacja na temat Worka Raczańskiego i Regionu Kysuce oraz związany z nią konkurs wiedzy krajoznawczej.

Wielkie święto sportu, folkloru i turystyki rozpoczęło się nazajutrz. Ulicami Rajczy przeszedł korowód uczestników z różnych stron Polski, Słowacji, Czech, a także reprezentacji Lambrugo na północy Włoch. W otwarciu imprezy wzięli udział przedstawiciele polskiego parlamentu, samorządowcy wszystkich szczebli i wszystkie drużyny.

Nim zaczęły się zawody sportowe, w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Rajczy odbyły się Targi Ofert Turystycznych Małych i Średnich Firm branży turystycznej oraz gmin biorących udział w Rajdzie. Każda gmina kusiła gości regionalnymi przysmakami, zachwalała swoje uroki turystyczne, niektórzy przywieźli kapele, które zagrzewały do tańca.

« 1 2 3 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy