Gospodynie wspierają projekt ekologiczny

Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich Żywiecczyzny były specjalnymi gośćmi konferencji poświęconej projektowi: „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie - Faza II”.

Jeszcze w tym roku kalendarzowym ma się zakończyć II etap unijnego projektu, w ramach którego w jedenastu gminach Żywiecczyzny: Żywca, Gilowic, Jeleśni, Koszarawy, Lipowej, Łodygowic, Milówki, Radziechów-Wieprza, Rajczy, Ujsoł oraz Węgierskiej Górki, powstanie sieć kanalizacji sanitarnej o długości 1231 km z przepompowniami ścieków i ponad 20 000 przyłączami oraz sieć wodociągowa o długości 219 km wraz z obiektami sieciowymi i stacją uzdatniania wody oraz 3173 przyłączami. To jedna z największych inwestycji proekologicznych w naszym kraju, realizowana z pieniędzy unijnych.

Przewiduje się, że w wyniku zrealizowania projektu ok. 95 procent mieszkańców gmin uzyska dostęp do zbiorowej sieci kanalizacji sanitarnej, a ok. 55 procent mieszkańców gmin, w których realizowana jest inwestycja związana z budową sieci wodociągowej, uzyska dostęp do zbiorowej sieci zaopatrzenia w wodę pitną. Zmniejszy się koszt odprowadzenia ścieków, polepszy stan środowiska naturalnego,  a tym samym... region będzie mógł się prężniej rozwijać turystycznie.

O aktualnym stanie prac w poszczególnych gminach, podczas konferencji zorganizowanej w Miejskim Centrum Kultury informował Janusz Michałek, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.

Gospodynie wspierają projekt ekologiczny   Wśród gości konferencji o projekcie budowy sieci kanalizacyjnej w 11 gminach Żywiecczyzny były gospodynie z KGW Ponieważ do nowo powstałej sieci podłączanych jest coraz więcej mieszkańców, Józef Lewicki, wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu omówił również główne zasady związane z użytkowaniem tej sieci.

Tym razem poza władzami gmin, które prowadzą inwestycję, na spotkanie zaproszono również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z jedenastu gmin powiatu żywieckiego.

- W ostatnich latach można zauważyć wzrost aktywności Kół Gospodyń Wiejskich. To jedne z najstarszych i najprężniej działających na terenie Żywiecczyzny instytucji, które efektywnie promują naszą kulturę, tradycję oraz regionalne produkty spożywcze - mówi Tomasz Terteka rzecznik Urzędu Miasta w Żywcu. - Koła zawsze chętnie włączają się we wszystkie działania na rzecz promocji regionu, również te o charakterze ekologicznym.

Znaczna część projektu została już zakończona. Jednym z zadań, jakie stoją przed gminami, jest skuteczne zachęcanie wszystkich mieszkańców do podłączenia się do sieci.

 

« 1 2 »