Nowy numer 38/2022 Archiwum

Grand Prix dla „Ziemi Żywieckiej”

Sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu pękała w szwach podczas niedzielnego koncertu laureatów VIII Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka”!

Międzynarodowy Przegląd Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka” był pierwszą z imprez towarzyszących żywieckiej części 44. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”. W piątek i sobotę  - 11 i 12 stycznia - odbywały się przesłuchania konkursowe. Najlepsi z najlepszych wystąpili w niedzielę podczas koncertu laureatów. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Wyszehradzkiego, mogli się zaprezentować nie tylko artyści z Polski, ale również z Czech, Słowacji i Węgier.

Jury w składzie: Krystyna Jagła, Ilona Stolarek, Renata Studencka - wysłuchało 47 programów polskich i zagranicznych w sześciu  regulaminowych kategoriach z podziałem na dwie kategorie wiekowe - dzieci i dorosłych. Jurorki zwracały uwagę na autentyczność wykonywanych utworów, dobór instrumentów w zespołach, a także walory wokalne wykonawców.

Grand Prix oraz nagrodę 300 euro otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca, za - jak podkreślono w protokole – najbardziej autentyczne kolędy z regionu pochodzenia. Publiczności za to bardzo podobał się Maciuś Kubasiak z Suchej Beskidzkiej, który zachwycił nie tylko śpiewem, ale i grą na skrzypcach. Otrzymał pierwsze miejsce w kategorii solistów (grupa młodsza).

– Kiedy przed kilkoma laty, po raz pierwszy organizowaliśmy ten przegląd, nikt nie spodziewał się, że wkrótce stanie się on imprezą o charakterze międzynarodowym, na którą przyjeżdżają wykonawcy z czterech krajów. Ten konkurs ma tę zaletę, że pokazuje nam, iż mimo tego, że wszyscy mieszkamy tak blisko, to jednak wykonywane utwory bożonarodzeniowe bardzo się od siebie różnią. Warto przyjść na to wydarzenie, właśnie choćby po to, by zobaczyć te różnice – mówi Marek Regel, dyrektor MCK.

Już w najbliższy piątek (18 stycznia) kolejna z cyklu imprez, jakie odbywają się w Żywcu w ramach „Godów” – V Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Początek o godzinie 8.00. Koncert finałowy - o 17.00.

 

NAGRODY "PASTORAŁKI ŻYWIECKIEJ 2013"

Biorąc pod uwagę cele i warunki regulaminowe Przeglądu, przyznało za pierwsze miejsca - Złotą Gwiazdę Betlejemską, za drugie - Srebrną Gwiazdę Betlejemską, za trzecie: Brązową Gwiazdę Betlejemską oraz wyróżnienia.

Grand Prix oraz nagrodę finansową o równowartości 300 euro za najbardziej autentyczne kolędy z regionu pochodzenia zespołu przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca

 

« 1 2 3 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy