Nowy numer 28/2018 Archiwum

Górnicy poszkodowani w kopalni Silesia

Sześciu górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie) trafiło w piątek po południu do szpitali. Zostali niegroźnie poturbowani w wyniku awarii taśmociągu - wynika z informacji kopalni.

"Do wypadku doszło w chodniku 556 metrów pod ziemią. Powodem była awaria konstrukcji przenośnika taśmowego" - powiedziała PAP rzeczniczka kopalni Ewa Szpejna.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że mogły obluzować się mocowania, którymi taśmociąg przytwierdzony jest do boku chodnika i podłoża. Z tego powodu przenośnik stracił stabilność i zaczął poruszać się w niekontrolowany sposób. Górnicy przebywający w pobliżu zostali poturbowani.

Czterej trafili do szpitala w Bielsku-Białej, dwaj - w Pszczynie. W piątek po południu trwały ich badania. Wstępnie ustalono, że nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Wypadki zakwalifikowano jako lekkie.

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia jest spółką z większościowym udziałem czeskiego inwestora, który kupił kopalnię od Kompanii Węglowej. Wiosną ubiegłego roku, po ponad roku przygotowań i zrealizowaniu wartych ok. 0,5 mld zł inwestycji, zakład wznowił wydobycie węgla.

W ubiegłym roku w Silesii doszło do dwóch poważnych wypadków - zginęli dwaj górnicy. W sierpniu śmierć poniósł 29-letni górnik, który wpadł do podziemnego zbiornika na węgiel. W listopadzie 57-letni pracownik firmy usługowej zginął przyciśnięty do ociosu (boku wyrobiska) elementem potrąconym przez podziemną kolejkę podwieszaną.

Z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) wynika, że w 2012 r. ogólna liczba wypadków w polskim górnictwie zmniejszyła się o ok. 5 proc., a dla załogi własnej w kopalniach węgla kamiennego (bez pracowników firm usługowych) o ok. 7 proc.; w firmach usługowych wypadkowość wzrosła o 2 proc. To już trzeci rok z rzędu malejącej ogólnej wypadkowości. O 40 proc. spadła też liczba tzw. wypadków ciężkich. Mniej było zdarzeń, które potencjalnie mogą prowadzić do katastrof (pożary endogeniczne, zapłon metanu, tąpnięcia czy wdarcie się wody do wyrobisk). Nie poprawiły się natomiast wskaźniki wypadkowości śmiertelnej. W 2012 r. w górnictwie zginęło 28 górników, w tym 22 w kopalniach węgla kamiennego.

Wskaźnik wypadków śmiertelnych w przeliczeniu na milion ton wydobytego węgla w ciągu 11 miesięcy 2012 r. był najgorszy właśnie w prywatnym Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia (4,86). W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w porównaniu do poprzedniego roku wskaźnik ten dwukrotnie się poprawił (z 0,71 do 0,32). Gorzej było w Katowickim Holdingu Węglowym (w 2012 r. 0,57, rok wcześniej 0,24) w Kompanii Węglowej (0,22, wobec 0,13 w 2011 r.). Poprawa nastąpiła w Południowym Koncernie Węglowym z grupy Tauron, gdzie w ubiegłym roku nie było ani jednego śmiertelnego wypadku (wskaźnik w 2011 r. wyniósł 0,67 na 1 mln ton węgla.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma