Co zapamiętaliśmy z odchodzącego roku? Wiele się działo. Były wydarzenia podniosłe, radosne spotkania - i smutne chwile pożegnań. Przypominamy dziś niektóre. Wszystkie razem składają się na odpowiedź na pytanie: jaki był ten 2012 rok?
Powroty do historii
Wspominaliśmy w 2012 roku także inne "okrągłe" rocznice. W Oświęcimiu w sierpniu odbyły się międzynarodowe uroczystości związane z 70. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein. W związku ze 150. rocznicą urodzin ks. prałata Józefa Londzina, wybitnego kapłana i patrioty, na Śląsku Cieszyńskim odbywały się liczne imprezy organizowane w ramach ogłoszonego z tej okazji Roku Księdza Londzina.
Siostry klaryski od Wieczystej Adoracji z Kęt włączyły się w obchodzony w całym kościele jubileusz 800-lecia konsekracji św. Klary i zaprosiły na kęckie obchody 800-lecia powstania II Zakonu św. Franciszka - klarysek.
Do burzliwej przeszłości powrócili wierni z parafii św. Maksymiliana w Ciścu, wspominając wydarzenia sprzed 40 lat, kiedy wraz z ks. prałatem Władysławem Nowobilskim w jeden dzień zbudowali swój kościół. Z kolei parafianie z Łękawicy wspominali 20. rocznicę tragicznego pożaru swojej zabytkowej drewnianej świątyni św. Michała Archanioła - i dziękowali za 15-lecie poświęcenia nowego kościoła.
30-lecie swojej pracy podsumowali też członkowie Bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, wspominając m.in. ważne wydarzenia kulturalne, jakimi od lat są Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej. W prowadzonym przez KIK katolickim ośrodku "Józefów" od lat działa świetlica dla dzieci, dzienny ośrodek dla seniorów, a w roku 2012 zakończyła się budowa domu stałego pobytu dla osób starszych.
Przez cały rok i na różne sposoby świętowali 300-lecie swojej miejscowości mieszkańcy Koniakowa - światowej stolicy koronki.
W 65. rocznicę śmierci swojego zamordowanego strzałem w plecy dowódcę kpt. Henryka Flamego - ps. "Bartek" wspominali w Zabrzegu kombatanci Narodowych Sił Zbrojnych.
Pożegnania Anno Domini 2012
Z bólem w marcu wraz z rodzinami z Żywiecczyzny żegnaliśmy ośmiu mieszkańców Milówki i Kamesznicy, którzy zginęli w wypadku drogowym w Przybędzy. Boleśnie przeżywaliśmy też śmierć dwóch 11-latków z Kóz - Patryka i Konrada - którzy zginęli pod kołami samochodu prowadzonego przez kierującą pod wpływem narkotyków. W odpowiedzi na to wydarzenie młodzi bielszczanie zorganizowali marsz "Stop narkotykom".
W październiku odeszła, żegnana uroczyście przez mieszkańców Żywca i całego regionu, a także licznych gości oficjalnych z całej Europy, arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg, ostatnia mieszkanka żywieckiego Zamku.