Co zapamiętaliśmy z odchodzącego roku? Wiele się działo. Były wydarzenia podniosłe, radosne spotkania - i smutne chwile pożegnań. Przypominamy dziś niektóre. Wszystkie razem składają się na odpowiedź na pytanie: jaki był ten 2012 rok?
3 maja swoje 20-lecie ukazania się pierwszego bielsko-żywieckiego Gościa Niedzielnego świętowali także redaktorzy bielskiej redakcji tygodnika, ukazującego się od pierwszych dni funkcjonowania nowej diecezji i relacjonującego pierwsze diecezjalne wydarzenia. Za tych 20 lat dziękowaliśmy podczas pielgrzymek do Maryjnych sanktuariów w Szczyrku, Rychwałdzie i Hałcnowie oraz na skoczowskiej Kaplicówce. Uroczysty koncert połączony z wręczeniem symbolicznych dyplomów "Przyjaciela bielsko-żywieckiego Gościa Niedzielnego" odbył się w Bielskim Centrum Kultury, a zagrał zespół "Proboszczowie".
W ciągu roku kilkakrotnie biskup Tadeusz Rakoczy spotkał się z liderami młodzieżowych grup parafialnych, uczestnikami spotkań Akademii Liderów i Diecezjalnego Jubileuszowego Forum Młodych, które powstało w związku z 20. rocznicą erygowania diecezji bielsko-żywieckiej. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyło główne hasło Forum: „Ogień rzucić na ziemię”. Nad przygotowaniem i prowadzeniem Forum czuwali: ks. dr Mirosław Szewieczek, ks. Mateusz Dudkiewicz oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. prał. Józef Oleszko. Młodzi uczestniczyli w uroczystych sesjach w teatrze i spotkaniach warsztatowych, przygotowując się do podejmowania różnych działań społecznych w miejscu swojego zamieszkania. Ważnymi wydarzeniami Forum były także: spotkanie z biskupem Tadeuszem Rakoczym w Niedzielę Palmową i wielki finał 7 czerwca: Diecezjalne Święto Młodych w Skoczowie: z koncertem na rynku i nocnym czuwaniem na Kaplicówce.
Ważne spotkania...
W roku jubileuszu do diecezjalnych przedsięwzięć dołączyła po raz pierwszy inicjatywa Marszu dla Życia. Jego uczestnicy z całej diecezji przeszli ulicami Oświęcimia, apelując o obronę rodziny. W roku jubileuszowym po raz pierwszy odbył się też Diecezjalny Kongres Muzyki Liturgicznej.
W październiku na listę sanktuariów w naszej diecezji wpisane zostało kolejne: pierwsze na świecie sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego, ustanowione przez biskupa Tadeusza Rakoczego w rodzinnej parafii świętego - w Wilamowicach.
Wśród najważniejszych spotkań duchowych tego roku wymienić należy te, które miały miejsce za sprawą peregrynującej po naszej diecezji pod opieką Rycerzy Kolumba kopii wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, a także odbywającej światową pielgrzymkę „Od oceanu do oceanu” - w obronie życia - ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Dla tysięcy uczestników spotkań ewangelizacyjnych niezapomniane pozostały wydarzenia XI Tygodnia z Ewangelią czy rekolekcje ojca Johna Bashobory. Setki młodych zbliżyły do Boga odbywające się w Bielsku-Białej po raz trzeci Międzynarodowe Warsztaty Gospel.
...dla ciała i oka
Opiekujące się cierpiącymi na chorobę Alzheimera siostry sercanki z Kamesznicy otworzyły dla potrzebujących budowane w ostatnich latach nowe skrzydło domu opieki.
Nie odmówiliśmy swojego wsparcia sportowcom uczestniczącym w największej w Polsce imprezie piłkarskiej - podczas meczów Euro 2012. Na doping mogli też liczyć uczestnicy diecezjalnych imprez sportowych, a wśród nich ministranckiej spartakiady lekkoatletycznej, w której zwyciężyła tym razem drużyna z parafii w Zabrzegu.
Dużą radością, zwłaszcza dla parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, było przyznanie rodakowi i autorowi projektu ich nowego kościoła - wybitnemu architektowi Stanisławowi Niemczykowi - medalu "Per Artem ad Deum" (Przez Sztukę do Boga). To wyróżnienie jest przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury artystom, którzy poprzez sztukę zbliżają ludzi do Sacrum.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się