Co zapamiętaliśmy z odchodzącego roku? Wiele się działo. Były wydarzenia podniosłe, radosne spotkania - i smutne chwile pożegnań. Przypominamy dziś niektóre. Wszystkie razem składają się na odpowiedź na pytanie: jaki był ten 2012 rok?
3 maja swoje 20-lecie ukazania się pierwszego bielsko-żywieckiego Gościa Niedzielnego świętowali także redaktorzy bielskiej redakcji tygodnika, ukazującego się od pierwszych dni funkcjonowania nowej diecezji i relacjonującego pierwsze diecezjalne wydarzenia. Za tych 20 lat dziękowaliśmy podczas pielgrzymek do Maryjnych sanktuariów w Szczyrku, Rychwałdzie i Hałcnowie oraz na skoczowskiej Kaplicówce. Uroczysty koncert połączony z wręczeniem symbolicznych dyplomów "Przyjaciela bielsko-żywieckiego Gościa Niedzielnego" odbył się w Bielskim Centrum Kultury, a zagrał zespół "Proboszczowie".
W ciągu roku kilkakrotnie biskup Tadeusz Rakoczy spotkał się z liderami młodzieżowych grup parafialnych, uczestnikami spotkań Akademii Liderów i Diecezjalnego Jubileuszowego Forum Młodych, które powstało w związku z 20. rocznicą erygowania diecezji bielsko-żywieckiej. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyło główne hasło Forum: „Ogień rzucić na ziemię”. Nad przygotowaniem i prowadzeniem Forum czuwali: ks. dr Mirosław Szewieczek, ks. Mateusz Dudkiewicz oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. prał. Józef Oleszko. Młodzi uczestniczyli w uroczystych sesjach w teatrze i spotkaniach warsztatowych, przygotowując się do podejmowania różnych działań społecznych w miejscu swojego zamieszkania. Ważnymi wydarzeniami Forum były także: spotkanie z biskupem Tadeuszem Rakoczym w Niedzielę Palmową i wielki finał 7 czerwca: Diecezjalne Święto Młodych w Skoczowie: z koncertem na rynku i nocnym czuwaniem na Kaplicówce.
Ważne spotkania...
W roku jubileuszu do diecezjalnych przedsięwzięć dołączyła po raz pierwszy inicjatywa Marszu dla Życia. Jego uczestnicy z całej diecezji przeszli ulicami Oświęcimia, apelując o obronę rodziny. W roku jubileuszowym po raz pierwszy odbył się też Diecezjalny Kongres Muzyki Liturgicznej.
W październiku na listę sanktuariów w naszej diecezji wpisane zostało kolejne: pierwsze na świecie sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego, ustanowione przez biskupa Tadeusza Rakoczego w rodzinnej parafii świętego - w Wilamowicach.
Wśród najważniejszych spotkań duchowych tego roku wymienić należy te, które miały miejsce za sprawą peregrynującej po naszej diecezji pod opieką Rycerzy Kolumba kopii wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, a także odbywającej światową pielgrzymkę „Od oceanu do oceanu” - w obronie życia - ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Dla tysięcy uczestników spotkań ewangelizacyjnych niezapomniane pozostały wydarzenia XI Tygodnia z Ewangelią czy rekolekcje ojca Johna Bashobory. Setki młodych zbliżyły do Boga odbywające się w Bielsku-Białej po raz trzeci Międzynarodowe Warsztaty Gospel.
...dla ciała i oka
Opiekujące się cierpiącymi na chorobę Alzheimera siostry sercanki z Kamesznicy otworzyły dla potrzebujących budowane w ostatnich latach nowe skrzydło domu opieki.
Nie odmówiliśmy swojego wsparcia sportowcom uczestniczącym w największej w Polsce imprezie piłkarskiej - podczas meczów Euro 2012. Na doping mogli też liczyć uczestnicy diecezjalnych imprez sportowych, a wśród nich ministranckiej spartakiady lekkoatletycznej, w której zwyciężyła tym razem drużyna z parafii w Zabrzegu.
Dużą radością, zwłaszcza dla parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, było przyznanie rodakowi i autorowi projektu ich nowego kościoła - wybitnemu architektowi Stanisławowi Niemczykowi - medalu "Per Artem ad Deum" (Przez Sztukę do Boga). To wyróżnienie jest przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury artystom, którzy poprzez sztukę zbliżają ludzi do Sacrum.