Nowy numer 48/2023 Archiwum

Finał przygotowań do Orszaku Trzech Króli

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2013 roku, ulicami Bielska-Białej (po raz drugi) i Porąbki (po raz pierwszy) przejdą Orszaki Trzech Króli. Kończą się przygotowania organizacyjne do tego wyjątkowego dnia.

– Przygotowania do Orszaku Trzech Króli znalazły się w kulminacyjnym punkcie – mówi Irena Olma z diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Biskup Tadeusz Rakoczy skierował pismo do parafii zapraszające na Orszak. Głównymi organizatorami święta są Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz Biuro Promocji Kultury i Sportu przy kurii diecezjalnej. Przedsięwzięcie w Bielsku-Białej objęli swoim patronatem ksiądz biskup oraz Jacek Krywult prezydent miasta.

„Bardzo się cieszę, że możemy się włączyć w młodą jeszcze, ale bardzo mocną tradycję kultywowaną już w ponad 60 miastach Polski i poza Polską. Nade wszystko zaś – w Roku Wiary – włączamy się w ten tajemniczy orszak Trzech Mędrców, wiedzionych światłem wiary do Nowonarodzonego Jezusa, Wcielonego Słowa, Syna Bożego, by oddać Mu pokłon” – pisze w liście do diecezjan bp Tadeusz Rakoczy. – „Zapraszam wszystkich, kto tylko może: kapłanów, siostry zakonne, dzieci, młodzież, dorosłych, całe rodziny, szkoły, uczelnie, przedstawicieli władzy, życia społecznego i świata kultury. Niech to będzie w tym Roku szczególna okazja publicznego i radosnego – jak mówi papież Benedykt – wyznania wiary wobec mieszkańców miasta, Podbeskidzia, Polski i świata. Wiary, że do Niego, Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela człowieka, należymy i należeć chcemy, na Nim chcemy budować nasze życie, we wszystkich jego wymiarach”.

Bielski orszak przejdzie 6 stycznia 2013 r. od kościoła Opatrzności Bożej w Białej, ulicą ks. Stojałowskiego na Stary Rynek. Wyruszy po Mszy św. którą odprawi biskup Piotr Greger o 10.30. – Będą z nami Trzej Królowie na koniach, rycerze, dziady żywieckie, zespół „Grojcowianie” oraz uczniowie w kolorowych pelerynach symbolizujących poszczególne kontynenty – wszak 6 grudnia obchodzimy także Misyjny Dzień Dziecka – podkreśla Irena Olma. – Mamy nadzieję, że na Orszak przyjdą nie tylko mieszkańcy Bielska-Białej, ale i dalszych okolic całymi rodzinami. Wszyscy będą królami i wszyscy pójdą przez miasto, wyznając swoją wiarę, śpiewając kolędy. Każdy dostanie koronę i śpiewnik – specjalnie przygotowane na ten dzień.

W organizację bielskiego Orszaku włączają się Akcja Katolicka. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Służba Maltańska, Klub Inteligencji Katolickiej, Straż Pożarna, stypendyści ogólnopolskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i diecezjalnej Fundacji Światło Nadziei oraz wielu ludzi dobrej woli.

Po raz pierwszy na Orszak Trzech Króli wszystkich mieszkańców Bujakowa, Czańca, Kobiernic i Porąbki, zaprasza także gmina Porąbka, gdzie organizację koordynuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. Orszak wyruszy 6 stycznia 2013 r. o 12.00 po Mszy św. w kościele parafialnym Narodzenia NMP w Porąbce.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy