Nowy numer 39/2023 Archiwum

Na góralską Pasterkę – na Górkę!

Wspólnota salezjańska ze szczyrkowskiej Góry Błogosławieństw serdecznie zaprasza na góralską Pasterkę w noc Bożego Narodzenia z 24 na 25 grudnia. Pasterka będzie transmitowana za pośrednictwem internetu na stronie www.szczyrk.sdb.org.pl.

– Kilkanaście minut przed północą dźwięk pasterskich trombit rozlegnie się nad Szczyrkiem, wzywając pielgrzymów, a także stałych mieszkańców Szczyrku i okolic do sanktuarium szczyrkowskiej Wspomożycielki i Królowej Beskidów – mówi ks. Piotr Wala SDB. – Przed rozpoczęciem Mszy świętej zostanie wykonany śpiew góralskiej pastorałki „W szczyrkowskiej dolinie”, a następnie wierni usłyszą słowa tzw. kalendy, czyli śpiewu zaczerpniętego z Martyrologium rzymskiego. W tym czasie w blasku pochodni młodzież z zespołu regionalnego Klimczok wniesie na plac przed sanktuarium figurę Dzieciątka Jezus.

Pasterce będzie przewodniczył ks. Marek Kaczmarczyk SDB, kustosz sanktuarium. Animację liturgiczno-muzyczną poprowadzą ministranci i lektorzy oraz kapela góralska i zespół „Klimczok”. Na zakończenie Eucharystii figura Dzieciątka zostanie przeniesiona do szopki.

W tę szczególną noc na szczyrkowskiej Górze Błogosławieństw zapłonie góralska watra – ogień, przy którym po pasterce wierni wysłuchają hejnału Szczyrku, połamią się opłatkiem, a posilając się świątecznym jadłem i napitkiem, będą wspólnie kolędować.

Salezjanie z Górki przypominają także, że w sanktuarium wciąż trwa przedświąteczny czas spowiedzi świętej. – W piątek i sobotę (21 i 22 grudnia), spowiadamy na Mszy świętej o 9.30 i 11.30 oraz po południu od 15.00 do 20.00. W niedzielę, 23 grudnia podczas każdej Mszy świętej (7.30, 9.30, 11.30, 13.15 i 17.00) oraz po południu od 15.00 do 18.00. W Wigilię spowiedź będzie od 8.00 do 13.00 – dodaje ks. Piotr Wala SDB.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy