Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bielsko-Biała: Rocznica 13 grudnia - na rockowo

W czwartek, 13 grudnia, w 31. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w Teatrze Polskim odbył się rocznicowy koncert „Oblężona świadomość. Raport muzyczny 1980-1984”.

Podczas koncertu zaprezentowane zostały rockowe piosenki z lat 80.XX wieku, będące wyrazem buntu młodzieży przeciwko ówczesnej rzeczywistości.

Utwory, znane bardziej z alternatywnych scen czy z koncertów w Jarocinie, przeplatane były wspomnieniami z lat stanu wojennego i zdjęciami z tamtego czasu. Widownia teatru była szczelnie wypełniona przez młodą publiczność.

Dalsze obchody rocznicowe zaplanowano na piątek 14 grudnia. O 17.30 w bielskiej katedrze św. Mikołaja odprawiona zostanie Msza święta w intencji ojczyzny, w trakcie której poświęcony zostanie witraż, przedstawiający błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę.

Został on ufundowany przez podbeskidzką „Solidarność”. W uroczystości weźmie udział Józef Popiełuszko, brat zamordowanego kapelana „Solidarności”.

Z kolei w sobotę, 15 grudnia, na ulicach Bielska-Białej rozegrana zostanie gra miejska „13 grudnia – stan wojenny”. Nagrodą dla najlepszego zespołu będzie statuetka „Złotego koksiaka”. Rywalizacja rozpocznie się o 10.00 w Domu Kultury Włókniarzy.
 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy