Okazały kompleks gmachów służących zespołowi salezjańskich szkół tworzy jedną architektoniczną całość z klasztorem i sanktuarium maryjnym. Nie sposób ich rozdzielić, podobnie jak historii salezjańskiego Zakładu Wychowawczego i parafii.
Pojawienie się salezjanów w Oświęcimiu w 1898 roku poprzedziło niezwykłe wydarzenie: na ruinach średniowiecznego kościoła dominikanów w 1894 r. małe dziecko niesione przez matkę na rękach podczas procesji Bożego Ciała zobaczyło postać Matki Bożej z Dzieciątkiem. Widzieli i inni. To był impuls, by odbudować świątynię, a zadania podjęli się salezjanie. W 1904 r. w prezbiterium neogotyckiego kościoła znalazła się figura MB Wspomożycielki Wiernych, której kult szerzyli salezjanie. Trzy lata później pojawiła się tu wierna kopia cudownego obrazu MB Wspomożenia Wiernych z Turynu, namalowanego według wizji św. Jana Bosko – otaczana wielką czcią przez mieszkańców miasta i pielgrzymów przybywających tu z całego Śląska i Małopolski.
Dzieła św. ks. Bosko
W tym samym czasie co świątynia powstawał Zakład Wychowawczy, a w nim szkoła z internatem. Dla ówczesnych mieszkańców Galicji był on po prostu dobrą szkołą kształcącą rzemieślników, ale dla ludności z pobliskiego Śląska cenną szansą nauczania dzieci i młodzieży po polsku i wychowania w poszanowaniu dla polskiej kultury. Chętnych do tutejszych szkół nigdy nie brakowało. Dziś kształcą się tu uczniowie salezjańskich szkół różnego typu: liceum ogólnokształcącego, technikum, szkoły zawodowej i gimnazjum. Korzystają nie tylko z nowoczesnych osiągnięć współczesnej edukacji, ale mają też wsparcie ze strony swoich poprzedników – członków Stowarzyszenia Byłych Wychowanków Salezjańskich.