Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zamkowe prelekcje o Arcyksiężnej

- Wielu turystów zwiedzając muzeum w Żywcu, pytało o losy Habsburgów, szczególnie Marii Krystyny Habsburg - mówi Tomasz Terteka, rzecznik urzędu miasta w Żywcu. - Stąd pomysł specjalnych prelekcji dla grup wycieczkowych. Oferta wykładów skierowana jest również do grup szkolnych z terenu całej Żywiecczyzny.

Od grudnia Muzeum Miejskim Żywcu prowadzi specjalne prelekcje na temat historii rodziny Habsburgów dla grup szkolnych i wycieczkowych. Spotkania odbywają się w salach muzealnych w których znajdują się pamiątki po żywieckich Habsburgach, są to np. drzewo genealogiczne rodu, pałacowe meble, zdjęcia zmarłej 2 października br. arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. W jednej z sal muzealnych otworzony został gabinet dziadka arcyksiężnej.

Wykład składa się z dwóch części. Najpierw Dorota Firlej - pracownik żywieckiej placówki muzealnej opowiada o losach tego jednego z najpotężniejszych rodów europejskich, który swoje losy związał także z Żywiecczyzną. Druga cześć prelekcji to opowieść o życiu Marii Krystyny Habsburg. Wykład o Honorowej Obywatelce Miasta Żywca wzbogacony jest o specjalnie przygotowany film dokumentalny.

Prelekcja na temat rodziny Habsburgów trwa łącznie 1,5 godziny. Bilet wstępu kosztuje 5 zł od osoby. Grupy wycieczkowe i szkolne, które chcą uczestniczyć, w tej niepowtarzalnej lekcji historii i patriotyzmu powinny wcześniej skontaktować się z działem naukowo-oświatowym Muzeum Miejskiego w Żywcu (tel. 510 026 238).

- Wydaje się nam, że wykład w zamkowych wnętrzach, projekcja filmu to dobry pomysł, by dzieci i młodzież poznały dzieje jednego z największych europejskich rodów - dodaje Tomasz Terteka. - Uważam, że młodzi mieszkańcy naszego regionu powinni znać postać arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg – wielkiej Polki, patriotki, wspaniałej, ciepłej kobiety. W czasach, w których szukamy autorytetów, Arcyksiężna może być dla wielu pokoleń doskonałym wzorem do naśladowania.

Grudzień, to miesiąc szczególnej pamięci o żywieckich Habsburgach, zwłaszcza o śp. arcyksiężnej Marii Krystynie, która urodziła się 8 grudnia 1923 roku. Dokładnie w dniu rocznicy urodzin i imienin Arcyksiężnej, w Miejskim Centrum Kultury o godz. 18.00 rozpocznie się specjalny wieczór dedykowany jej pamięci.

Podczas wieczoru swój premierowy pokaz będzie miał 50-minutowy film dokumentalny Jerzego Dudy. Będzie można zobaczyć najważniejsze momenty z „żywieckiego życia” Marii Krystyny. Uwieczniony jest między innymi moment, kiedy Honorowa Obywatelka Miasta Żywca otrzymuje klucze do swojego apartamentu zamkowego. W filmie znajdują się również obszerne fragmenty z uroczystości pogrzebowych.

Spotkanie ma charakter otwarty - dla wszystkich.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy