Nowy numer 23/2021 Archiwum

"Uświęcający świat" nagrodzeni

Za nami siódma edycja nagrody Akcji Katolickiej "Pro consecratione mundi". Medale otrzymali z rąk bp. Tadeusza Rakoczego aktor Kuba Abrahamowicz i ks. prałat Józef Niedźwiedzki a także Łucja Sowa i ks. prałat Stanisław Jasek.

Gala poprzedziła dziękczynną Eucharystię w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej z okazji patronalnego święta akcji - uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Medal „Pro consecratione mundi” (dla uświęcenie świata) przyznawany jest od sześciu lat osobom - duchownym i świeckim - które w zwykłych warunkach w niezwykły sposób dają żywe świadectwo swojej wiary. Obok nagrodzonych nominowano także dwóch mieszkańców Kóz: Eugeniusza Owczarza - który jeszcze przed wojną należał do KSM, a w powojennych Kozach kierował jego działalnością, aż do likwidacji przez ówczesne władze w 1953 r. - oraz wicestarostę bielskiego Grzegorza Szetyńskiego, zaangażowanego zawodowo i prywatnie w działalność dobroczynną na rzecz ubogich i niezaradnych życiowo.

Jakub Abrahamowicz, to aktor i reżyser, współpracujący m. in. z bielskim Klubem Inteligencji Katolickiej, angażujący się w organizację tygodni kultury chrześcijańskiej, procesję różańcową i Drogę Krzyżową ulicami miasta a także Pochód Trzech Króli. Ks. prałat Józef Niedźwiedzki jest proboszczem parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu. organizatorem akcji charytatywnych, akcji krwiodawstwa, Marszu dla Życia i Rodziny, kapłanem o wielkim sercu dla Boga i dla ludzi - jak podano w uzasadnieniu do nominacji.
Łucja Sowa organizuje wiele przedsięwzięć społecznych i religijnych w parafii opatrzności w Białej, zaś ks. prałat Stanisław Jasek jest emerytowanym proboszczem parafii w Buczkowicach, za działalność duszpasterską i społeczną dwa tygodnie wcześniej został uhonorowany Nagrodą im. ks. Londzina.

Galę uświetnił występ scholi młodzieżowej „Allegro” z parafii w Bestwinie. A uwieńczeniem obchodów tegorocznego święta Akcji Katolickiej była Msza św. koncelebrowana przez księży asystentów pod przewodnictwem biskupa ordynariusza.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama