Nowy numer 24/2021 Archiwum

Oskar przyjechał na Żywiecczyznę

Jan Brodka, twórca i szef Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” odebrał w Warszawie nagrodę im. Oskara Kolberga - największe wyróżnienie, jakie może spotkać człowieka zajmującego się folklorem w Polsce.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim, laureaci zaprezentowali kilkuminutowe występy prezentujące ich dokonania. Jednak serca wszystkich podbiła „Ziemia Żywiecka”, której reprezentanci wraz z kapelą towarzyszyli swojemu szefowi. W trakcie występu zaprezentowali m.in. góralskie hajduki i obyrtkę. Przed 19 laty, to właśnie ten zespół został wyróżniony nagrodą im. Oskara Kolberga. Teraz kapituła postanowiła ją przyznać samemu Janowi Brodce.

- Podopieczni Jana Brodki pokazali to, co w góralskim folklorze najlepsze. Żywiołową muzykę, piękny taniec, wspaniałe góralskie stroje i to, że każdego potrafią poderwać do dobrej zabawy - mówi obecny na uroczystości Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, które jest patronem zespołu.

Laureat, to muzyk instrumentalista (trombity, dudy, heligonka), folklorysta, autor opracowań muzyki regionu żywieckiego (pieśni i tańców) dla zespołów folklorystycznych w kraju i zagranicą. Współorganizuje festiwale, konkursy i imprez folklorystyczne. Jest wychowawcą muzyków i instruktorów folkloru, a także współautorem opracowania „Folklor Górali Żywieckich” i „Muzyka Ziemi Żywieckiej”.

- Cieszę się bardzo, że ktoś docenił moją pracę na rzecz kultywowaniu tradycji folkloru Beskidu Żywieckiego - mówi laureat. - Odbywa się ona jakby na trzech płaszczyznach - jedna to muzyka, czyli gra na wielu instrumentach, druga to praca naukowo-dydaktyczna związana z gromadzeniem materiałów i źródeł dotyczących folkloru, a następnie przekazywanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom. Trzecia natomiast to praca z zespołami muzycznymi.

Oprócz „Ziemi Żywieckiej” Jan Brodka jest założycielem i współzałożycielem kilkunastu zespołów folklorystycznych. Ma w swoim dorobku opracowania programów dla kilkudziesięciu zespołów folklorystycznych - w tym polonijnych, między innym w USA i Kanadzie.

Jako pierwsza z gratulacjami dla laureata Oskara z Żywca, pośpieszyła obecna w sali asamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie, córka artysty Monika Brodka, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek młodego pokolenia.

Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla sztuki ludowej przyznawane są raz w roku, około 12 laureatom w dziedzinach twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapelom i zespołom folklorystycznym oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Nagrody honorowe wyróżniają osiągnięcia osób, instytucji i organizacji wspierających rodzimą kulturę. Uroczystość odbywa się w Zamku Królewskim w Warszawie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama