Nowy numer 24/2021 Archiwum

Trzeba szukać tego, co Mu się podoba!

Ewelina Bachul - utalentowana młoda mistrzyni gry na organach zainaugurowała tegoroczne XII Dni Klemensowe w Ustroniu.

„Trzeba nasze serca wiernie utwierdzić w Bogu, trzeba szukać tego, co Mu się podoba i co jest Mu miłe” - to tegoroczne motto Dni Klemensowych. Autorem tych słów, pochodzących z listu do Kościoła w Koryncie jest sam św. Klemens - trzeci następca św. Piotra. Przypomniał ten fakt ks. proboszcz Antoni Sapota, witając uczestników odpustowego przygotowania. Dni Klemensowe potrwają do 18 listopada.

Szukając tego, co Bogu miłe, organizatorzy zaprosili gości, którzy swoim życiem, pasjami i talentami, na co dzień dają świadectwo swojej wiary i zaufania Panu Bogu.

Cykl spotkań rozpoczęła Ewelina Bachul - studentka III roku edukacji muzycznej na Uniwersytecie Śląskim w klasie organów Zygmunta Antonika oraz uczennica ostatniej klasy Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Bielsku-Białej - w klasie organów Urszuli Jasieckiej-Bury. W marcu tego roku zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Organów Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie, a także I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Krasnobrodzie oraz liczne wyróżnienia na ogólnopolskich konkursach organowych. Uczestniczyła w konkursach interpretacji muzyki organowej oraz improwizacji u takich wirtuozów jak: Gerhard Gnann (Mainz), David Titterington (Londyn), Desmond Hunter (Dublin), Wolfgang Seifen (Berlin), Dalibor Miklavcic (Lublana), Julian Gembalski (Katowice), Marek Toporowski (Katowice) oraz Józef Serafin (Kraków). Ewelina jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2011/2012 „za szczególne osiągnięcia artystyczne”. Na co dzień jest także akompaniatorem chóru „Gloria” w parafii św. Michała Archanioła w Goleszowie.

Słuchacze, którzy po raz kolejny mieli okazję usłyszeć mistrzowskie wykonanie muzyki organowej na niedawno wyremontowanym instrumencie parafialnym, gromkimi brawami podziękowali młodej artystce.

W ramach Dni Klemensowych na wszystkich chętnych czekają jeszcze: w środę 14 listopada w Czytelni im. Jerzego Nowaka przy kościele parafialnym o godz. 18.45 - spotkanie z poetą Janem Chmielem, wydawcą śpiewnika – „Cieszyńskimi dolinami z ludowymi pieśniczkami”.

W czwartek 15 listopada - także po wieczornej Mszy św. - nadanie tytułu „Członka honorowego Stowarzyszenia Czytelnia Katolicka” i spotkanie z chórem Ave.

W piątek 16 listopada o tej samej porze - w „Intrygujący i fascynujący świat herbów i heraldyki kościelnej (także luterańskiej)” wprowadzi słuchaczy Marek Wacław Judycki.

W przeddzień uroczystości odpustowej, w sobotę 17 listopada - także o 18.45 - w podróż na drugą stronę świata zabierze wszystkich Sylwia Cieślar, ustrońska parafianka, która jako wolontariuszka, świecka misjonarka pracowała na misjach w Peru.

Dni Klemensowe zakończy w niedzielę 18 listopada o godz. 12.00 suma odpustowa ku czci św. Klemensa. Będzie jej przewodniczył ks. prof. Jan Górski z Katowic.

W czasie przedodpustowych spotkań w Czytelni Katolickiej, Dzieci Maryi zapraszają na kiermasz i zakupy fantów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama