– To pomnik zwycięstwa ludzi wiary nad ateistyczną władzą – powiedział bp Tadeusz Rakoczy, przewodnicząc rocznicowym uroczystościom dziękczynnym w Ciścu.
Uczestniczyli w niej liczni kapłani i wierni, wśród nich także ci, którzy 5 listopada 1972 r. z obecnym proboszczem ks. prał. Władysławem Nowobilskim w ciągu jednego dnia i jednej nocy zbudowali mury kościoła. Ówczesne władze nie wydały pozwolenia na budowę. Budowniczych filmowali i fotografowali oficerowie Służby Bezpieczeństwa, którzy grozili im prześladowaniami.
Gdy wyłączono prąd, teren budowy oświetlały reflektory ciągników, samochodów oraz płonące opony. W kolejnych godzinach budynek zadaszono, a fakt, że konstrukcję więźby uniosły świeże jeszcze mury, do dziś postrzega się jako cud. – Ci, którzy 40 lat temu budowali tę świątynię, pięknie wpisali się w historię tej parafii i całej Polski – ocenił bp Tadeusz Rakoczy. Modlił się także za zmarłych budowniczych świątyni i tych mieszkańców Ciśca, którzy ofiarowali na rzecz kościoła nie tylko pracę, ale także własne materiały budowlane. Szczególnie gorąco przywoływano też postawę ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły i jego nieugiętej postawy wobec władz, domagających się rozbiórki „nielegalnie” wzniesionej świątyni. – Rocznica, którą obchodzimy w Roku Wiary, jest okazją, by ukazać postawę wszystkich, którzy z taką determinacją starali się o budowę tej świątyni. O tych świadkach wiary nie można zapominać – zachęcał parafian z Ciśca bp Tadeusz Rakoczy. Podczas uroczystości rocznicowych prezes Rycerstwa Niepokalanej o. Stanisław Piętka z Niepokalanowa udekorował budowniczego kościoła ks. prał. Władysława Nowobilskiego medalem honorowym Rycerstwa. Biskup Rakoczy poświęcił kolejne witraże w bocznej kaplicy kościoła, przedstawiające św. Jana Kantego, św. Jadwigę Królową, św. Teresę Benedyktę od Krzyża oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się