Psallite Deo - za nami rozgrzewka przejdź do galerii

Choć oficjalne otwarcie XV Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” zaplanowano na 19 października, już dzień wcześniej na scenie Dom Kultury w Kętach wystąpiły schole i zespoły muzyczne dekanatu kęckiego oraz jeden z Kóz.

Zwycięzca przeglądu dekanalnego, którego publiczność festiwalowa pozna w piątek podczas oficjalnego, uroczystego otwarcia imprezy, dołączy do grona 38 wykonawców, którzy w sobotę 20 października zaprezentują się w głównej części przeglądu. Pierwszego dnia, na scenie kęckiego Domu Kultury wystąpili kolejno:

- zespół wokalny działający przy LO im. K. K. Baczyńskiego w Kozach, którego opiekunem jest Dariusz Frączkiewicz,

- „Roztańczone nutki” - grupa wokalna działająca przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bulowicach - opiekunem jest Krystyna Oklesijska,

- schola Effatha z Kęt Podlesia - opiekunowie to ks. Rafał Dendys i Jolanta Rokowska,

- schola parafialna „Nullum Nomen” z Nowej Wsi, przygotowana przez Paulinę Handzlik oraz

- schola „Owieczki Pana” z Hecznarowic - pod opieką Ewy Merty u Elżbiety Markiel.

Każdy zespół wykonał dwie piosenki. Ich występy oceniało jury w składzie: ks. prałat Jan Wodniak - dziekan kęcki, ks. Stanisław Joneczko - z redakcji radia diecezjalnego „Anioł Beskidów” oraz Janusz Kohut - kompozytor i muzyk. Werdykt jury zadecyduje o tym, kto zmierzy się na scenie z artystami-amatorami z innych zespołów diecezji bielsko-żywieckiej, różnych miast Polski oraz z grupami z Białorusi, Czech, Ukrainy i Słowacji.

Po zakończeniu prezentacji na scenie, najmłodsi wzięli udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Klaudię Karczmarz - wokalistkę, a jednocześnie studentkę Akademii Muzycznej w Katowicach.

Tego dnia zainaugurowano także czterodniowy Festiwalowy Przegląd Filmowy. Widzowie mogli zobaczyć dwa filmy - francuski „Hadewijch” i polsko-szwedzką produkcję „Młyn i krzyż”.

Uroczyste otwarcie z udziałem patronów honorowych lub ich przedstawicieli odbędzie się w piątek 19 października o 17.00. Patronat nad projektem przyjął Marek Sowa marszałek województwa małopolskiego. Przedsięwzięcie od lat  wspierają swoim patronatem także biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy i przewodniczący rady miejskiej w Kętach - obecnie: Eugeniusz Zawadzki.

W tym roku organizatorzy rozbudowali formułę festiwalu. Po raz drugi będzie on przedsięwzięciem ekumenicznym. Od ubiegłego roku honorowy patronat nad nim objęli także: biskup Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, arcybiskup Szymon Romańczuk - zwierzchnik diecezji łódzko-poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i biskup Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

Festiwal jak co roku jest konkursem otwartym, skierowanym do osób skupionych w amatorskich zespołach, działających przy parafiach, szkołach, ośrodkach kultury i innych instytucjach. Do udziału zostały zaproszone zespoły, chóry, schole, działające w środowiskach związanych z wyznaniami: katolickim, prawosławnym, greckokatolickim i protestanckim.

Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie to będzie popularyzować wartości chrześcijańskie oraz dialog w duchu ekumenicznym.

Projekt festiwalu  został wpisany do strategii rozwoju regionalnego i jest wspierany przez Gminę Kęty. W tym roku będzie się także odbywał równolegle do obchodów uroczystości ku czci św. Jana Kantego - patrona miasta.

Program Festiwalu na kolejne dni:

19 października

- 17.00 - uroczyste otwarcie festiwalu,

- ogłoszenie wyników przeglądu scholii i zespołów dekanatu kęckiego,

- prezentacje zespołów zagranicznych: Austria, Białoruś, Czechy, Słowacja, Ukraina,

- koncert gościa festiwalu – Eva Henychova, Czechy,

- 19.30 - Festiwalowy Przegląd Filmowy cz. II - „Wyspa”, Rosja, 2006.

 

20 października

- 10.00 - przesłuchania scholi, solistów, zespołów (sala widowiskowa DK),

- 17.00 - przesłuchania chórów (kaplica św. Jana Kantego),

- 17.00 - Festiwalowy Przegląd Filmowy cz. III - spotkanie z Grzegorzem Linkowskim i projekcja jego filmów: „Proboszcz Majdanka” i „Wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż”,

- 20.00 - koncert laureatów.

 

21 października

- 9.00-13.00 - koncerty uczestników festiwalu w parafiach dekanatu kęckiego,

- 13.30 - spotkanie ekumeniczne (kaplica św. Jana Kantego),

- 16.00 - Festiwalowy Przegląd Filmowy cz. IV - „Dokąd teraz?” - Francja/Włochy/Liban/Egipt, 2011.

« 1 »