Zbiórkom funduszy na stypendia dla młodzieży towarzyszyły organizowane w całej diecezji inicjatywy związane z bł. Janem Pawłem II: nabożeństwa połączone z uczczeniem jego relikwii, koncerty i spotkania.
Centralnym wydarzeniem Dnia Papieskiego w diecezji bielsko-żywieckiej była Eucharystia, sprawowana w katedrze św. Mikołaja pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Rakoczego. W homilii bp Rakoczy nawiązując do czytania Ewangelii o „bogatym młodzieńcu”, podkreślił, że Karol Wojtyła nie postąpił jak młodzieniec z Ewangelii, który opuścił Chrystusa zasmucony, ale poszedł za Nim. –Jan Paweł II całym swoim życiem dowodził, że nie można kochać człowieka, nie kochając Boga – przypomniał bp Rakoczy, apelując o wspieranie żywego pomnika Jana Pawła II, jakim jest powołana jeszcze za jego życia fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz nasza diecezjalna fundacja „Światło Nadziei”. Z funduszy fundacji stypendia otrzymuje zdolna młodzież z uboższych rodzin – zarówno uczniowie jak i studenci.
Zbiórki przy świątyniach i na ulicach prowadzili m.in. harcerze. Tak było również na szczycie Gronia Jana Pawła II, gdzie ks. kan. Jan Goryl odprawił w samo południe Eucharystię w intencji kanonizacji bł. Jana Pawła II. Wokół ołtarza górskiej kaplicy zgromadziło się ponad półtora tysiąca pielgrzymów. – Przybyli tu z całego Śląska i Małopolski. Wiele osób wybrało się całymi rodzinami – mówi Stefan Jakubowski z Andrychowa, który jest opiekunem kaplicy i zarazem jej budowniczym. Po Mszy św. pielgrzymi wsparli fundusz stypendialny.
Z okazji Dnia Papieskiego w Skoczowie koncertował zespół „Proboszczowie”, a w Bielsku-Białej odbyło się wykonanie oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza „Nieszpory Ludźmierskie” w kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach. Był to zarazem koncert finałowy XVII Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Góreckiego, zorganizowanego przez Bielskie Centrum Kultury. W koncercie wraz z Bielską Orkiestrą Festiwalową i chórem Resonans Con Tutti pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego wystąpili soliści: Hanna Banaszak, Elżbieta Towarnicka, Grzegorz Turnau, Zbigniew Wodecki i Jacek Wójcicki.
Podczas koncertu zostały wręczone statuetki „Patrimonium Crucis”, przyznawane przez bielskie stowarzyszenie „Evangelium Vitae” osobom zasłużonym w krzewieniu papieskiego nauczania i dającym świadectwo wierności wartościom, które były bliskie bł. Janowi Pawłowi II. Miniaturowy odlew bielskiego pomnika bł. Jana Pawła II otrzymał kard. Franciszek Macharski – w jego imieniu statuetkę odebrał bp Tadeusz Rakoczy, ks. prof. Tadeusz Borutka oraz prof. Edward Wylęgała, wybitny okulista.
Stypendyści fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz fundacji „Światło Nadziei” przygotowali też na bielskim placu Chrobrego piknik rodzinny. Można było spróbować ciast upieczonych przez stypendystki, a na dzieci czekały rozmaite atrakcje: tworzenie ogromnego rysunku i wielkich baniek mydlanych, malowanie buzi i... krówki z logo fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.