Uroczystą sesją popularnonaukową w cieszyńskim Ratuszu oraz nabożeństwem ekumenicznym przy grobie ks. prałata Józefa Londzina uczczono pamięć jednego z najwybitniejszych kapłanów i zarazem polskich działaczy narodowych Śląska Cieszyńskiego.
Obchody zorganizowała Macierz Ziemi Cieszyńskiej wraz z Dziedzictwem św. Jana Sarkandra i Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a stanowiły one kolejny punkt programu obchodów 150. rocznicy urodzin ks. Londzina.
W panelowej dyskusji wzięli udział historycy: ks. dr Karol Mozor, prof. Idzi Panic, dr hab. Krzysztof Nowak oraz dr Grzegorz Studnicki, którzy wspólnie szukali odpowiedzi na pytania o okoliczności, w których przyszło działać ks. Londzinowi i o ocenę efektów ogromnej pracy, jaką wykonał na rzecz mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Debatę poprowadził historyk Mariusz Makowski. Jak podkreślił, odbyła się ona w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza, gdzie 85 lat temu rozbrzmiewał ówczesnego burmistrza, ks. Józefa Londzina. – To pozwala nam uzmysłowić sobie, że nie jest on jakąś odległą, historyczną postacią, ale kimś bardzo nam bliskim – podkreślał.
Jednym z uczestników spotkania w ratuszu był biskup Tadeusz Rakoczy, współpatron rocznicowych obchodów. – Całe życie ks. prałata Londzina było związane z posługą prawdy. Pełnił je z odwagą, prawością, wrażliwością na potrzeby ludzkie i nade wszystko z głęboko zakorzenioną miłością do Kościoła i ojczyzny, a zwłaszcza jego i naszej małej ojczyzny: Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego. Był człowiekiem głębokiej wiary, opartej na solidnym fundamencie formacji intelektualnej i duchowej, wyniesionej z rodzinnego domu w Zabrzegu i ciągle rozwijanej. Był też kapłanem zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka, którego Bóg wybrał, umiłował i odkupił. Obyśmy byli chętnymi jego naśladowcami, bo świat dzisiejszy potrzebuje takich właśnie ludzi jak ks. prałat Londzin – mówił biskup Tadeusz Rakoczy.
Po zakończeniu sesji uczestnicy udali się na cieszyński cmentarz, gdzie w Alei Zasłużonych spoczywa ks. prał. Józef Londzin. Tam odbyła się ekumeniczna modlitwa, którą poprowadził ks. prałat Andrzej Rdest.