Nowy numer 48/2023 Archiwum

Gaudeamus... w teatrze

Uroczysta inauguracja nowego roku w bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej odbyła się w sali Teatru Polskiego. Naukowcy odebrali akty nadania tytułów, studenci - indeksy, a przyjaciele ATH - honorowe odznaki.

Tuż przed oficjalną uroczystością w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza św. w intencji studentów i pracowników uczelni, a w Galerii Akademickiej została otwarta pierwsza w tym roku akademickim wystawa plakatów prof. Michała Klisia.

Prof. Ryszard Barcik rozpoczął wystąpienie od podziękowań za ponowne powierzenie mu funkcji rektora na kolejną kadencję. Jak podkreślił, wobec kłopotów z finansowaniem z budżetu państwa, ATH w ostatnim czasie coraz szerzej pozyskuje pieniądze z innych źródeł, przede wszystkim jako granty na badania naukowe oraz z funduszy unijnych. Badania Akademii już od dłuższego czasu nastawione są na szeroką współpracę z gospodarką regionu, zarówno z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, jak i samorządami. Ten kierunek rozwoju uczelni – jako instytucji wspierającej rozwój Podbeskidzia i województwa śląskiego – w dalszym ciągu zostanie utrzymany. Temu samemu ma służyć przekształcenie ATH w uniwersytet. – Powstanie uniwersytetu oznacza nie tylko awans instytucjonalny samej uczelni, ale także umocnienie się na mapie dydaktyczno-naukowej pozycji Bielska-Białej, regionu Podbeskidzia i województwa śląskiego – mówił prof. Ryszard Barcik.

Podczas uroczystości zostały wręczone dwa dyplomy nadania stopnia doktora habilitowanego i jeden doktora, a także odznaki „Zasłużony dla Akademii”: dr. Janowi Borowskiemu, Zygmuntowi Jakszowi, Małgorzacie Szwed oraz Januszowi Szymurze. Specjalne podziękowania prof. Barcika otrzymała też dr Halina Moszyńska, pełnomocnik ds. Uniwersytetu III Wieku, która odchodzi na emeryturę. Dr Moszyńska przed ponad 15 laty założyła w ATH i przez cały ten okres prowadziła uniwersytet dla seniorów, co roku na zajęciach o różnej tematyce gromadząc setki osób.

Przedstawiciele studentów pierwszego roku z każdego z wydziałów ATH odebrali z rąk rektora prof. Barcika indeksy, złożyli też ślubowanie, co dopełniło uroczystej immatrykulacji. Wykład inauguracyjny „W poszukiwaniu nieświadomości” wygłosił prof. Dariusz Maciejewski z Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH.

W ATH w tym roku akademickim na 17 kierunkach i pięciu wydziałach studiować będzie 7130 studentów, w tym 4,8 tys. na studiach stacjonarnych i ok. 2,3 tys. na niestacjonarnych. Podobnie jak w ubiegłym roku dużym powodzeniem cieszyły się najmłodsze kierunki studiów, a więc budownictwo i transport, także – tradycyjnie – filologia angielska i hiszpańska oraz pedagogika. Uczelnia nie miała również większych kłopotów ze skompletowaniem studentów na ratownictwie medycznym, pielęgniarstwie, inżynierii środowiska, zarządzaniu i inżynierii produkcji oraz zarządzaniu.
 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy