Nowy numer 22/2023 Archiwum

Nie trzymaj się poręczy! przejdź do galerii

Aż 55 nowych osób uroczyście przyjęła do swojej wspólnoty Diecezjalna Szkoła Nowej Ewangelizacji Świętych Cyryla i Metodego w Bielsku-Białej.

Pójść za Jezusem, to „puścić się poręczy” - naszych ludzkich zabezpieczeń, lęków, strachu i całym sercem zaufać Jezusowi - zachęcał wszystkich uczestników Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie ks. Przemysław Sawa - pasterz Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji Świętych Cyryla i Metodego.

Msza św. została odprawiona - jak co miesiąc - o godz. 14.00 w bielskim kościele św. Pawła na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej. Wśród słuchaczy byli nowi kandydaci do wspólnoty - aż 55 osób!

To swoisty rekord, będący zasługą ewangelizacyjnego zaangażowania członków DSNE. Oni sami zapytani o to, jak to zrobili, że do istniejącej od 2006 roku wspólnoty, liczącej około 130 osób, na progu Roku Wiary oficjalnie dołączyło aż 55 kandydatów, wskazują na Jezusa i księgi Pisma Świętego, z którymi się nie rozstają. Słowo Boże to dla nich, nie tylko księga, nie historia, ale autentyczny czas teraźniejszy. Wskazują na słowa z Dziejów Apostolskich: „Pan zaś przymnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia”.

Ewangelizatorzy z DSNE przez cały rok z wielkim zaangażowaniem przygotowują kursy, rekolekcje, wieczory uwielbienia Pana Boga i akcje ewangelizacyjne w wielu częściach Polski; posługują modlitwą wstawienniczą wszystkim, którzy w jakichkolwiek okolicznościach poproszą ich o taką pomoc, wspomagają ubogich materialnie. Włączają się we współtworzenie materiałów zamieszczanych na internetowej stronie diecezjalnego Wydziału do spraw Ewangelizacji. Mówią, że kiedy naprawdę otworzy się serce na Pana Boga i doświadczy Jego działania, nie sposób zatrzymać to dla siebie.

Owoce ich otwarcia na Bożą łaskę widzieli uczestnicy Mszy św., podczas której odbył się uroczysty obrzęd przyjęcia osób do formacji we wspólnocie. To wydarzenie ma miejsce jedynie raz w roku.

Nowi dorośli członkowie wspólnoty są w różnym wieku, mają różne doświadczenie wiary. Przyprowadziły ich tu najróżniejsze problemy, z którymi się borykają, ale szczególnie pragnienie nowego życia - z Jezusem - i powierzenie Mu wszystkich swoich spraw. Modliła się nad nimi cała wspólnota. Oni sami głośno wyrazili swoje pragnienie podjęcia formacji chrześcijańskiej w DSNE. W imieniu wszystkich serdecznie powitali ich i przekazali znak pokoju, członkowie zarządu stowarzyszenia DSNE.

Formacja w DSNE obejmuje dwa lata formacji podstawowej, dwa lata formacji wzrostu, formację ku przymierzu i trwanie w przymierzu.

Eucharystia była jednocześnie inauguracją Roku Wiary we wspólnocie. Każdy uczestnik liturgii wchodził przez Porta Fidei - wrota wiary - dekorację w głównym wejściu kościoła. Ks. Przemysław Sawa tłumaczył umieszczone na nim symbole, podkreślając zwłaszcza codzienne karmienie się Słowem Bożym i modlitwą: - Każdy dzień zaczynaj od Słowa Bożego, od Niego zaczyna się wiara - mówił pasterz wspólnoty, zachęcając do przyjęcia sercem „najpiękniejszych słów Biblii” - fragmentu z Ewangelii wg św. Jana: „Albowiem Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął , ale miał życie wieczne”

W związku z obchodzonym Dniem Papieskim, po Mszy św. ks. Sawa zachęcił także wszystkich do materialnego wsparcia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Charyzmatem wspólnoty DSNE  jest nowa ewangelizacja - głoszenie żywego Jezusa nowymi środkami, metodami i z nowym zapałem. Fundamentem tego działania jest modlitwa. Misja szkoły zawarta jest w preambule konstytucji szkoły: „Wypełniając nakaz misyjny Jezusa Chrystusa, ewangelizujemy cały świat w mocy Ducha Świętego; formując się przez Słowo Boże we Wspólnocie, stajemy się uczniami Zmartwychwstałego”.

Głównym miejscem spotkań jest kościół św. Pawła w Bielsku-Białej. Spotkania odbywają się również w parafiach: św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Wspólnoty przy tych parafiach tworzą filie DSNE.

Spotkania modlitewne w Bielsku-Białej odbywają się w każdą środę. To godzinne uwielbienie rozpoczyna się zawsze o 20.00. Wcześniej, o 19.20 jest możliwość uczestniczenia w Liturgii. Z kolei w drugą niedzielę miesiąca o 14.00 celebrowana jest tu Liturgia z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy