Nowy numer 09/2024 Archiwum

Amazonki na polu walki

- Zachęcam do krucjaty przeciw palaczom! - podkreślała dobitnie doktor Dorota Pszczółka-Zuziak, specjalista z Beskidzkiego Centrum Onkologii. Była jedną z prelegentek Dnia Otwartego, przygotowanego przez bielskie Stowarzyszenie Kobiet po Mastektomii.

Spotkanie pod hasłem „Zadbaj o swoje zdrowie”, w budynku Klubu Garnizonowego „Dom Żołnierza” w Bielsku-Białej, przygotowały bielskie Amazonki.

Uczestnicy Dnia Otwartego, w większości panie, wysłuchali dwóch wykładów - kardiologa doktora Klaudiusza Komora o zapobieganiu chorobom układu krążenia oraz onkologa doktor Doroty Pszczółki-Zuziak o profilaktyce i leczeniu chorób płuc. W przystępny sposób lekarze wskazywali na główne przyczyny chorób, tłumaczyli ich objawy, ale przede wszystkim zachęcali do takiego trybu życia, który może pomóc w uniknięciu choroby - regularnego ruchu, zdrowego odżywiania się i... porzucenia nałogu palenia papierosów.

Po wykładach ich słuchacze mogli wziąć udział w quizie z nagrodami, a także skorzystać z indywidualnych konsultacji u obecnych lekarzy specjalistów.

- Osobiście przekonałyśmy się, jak trudno jest wrócić do zdrowia po chorobie nowotworowej. Tym bardziej teraz cenimy każdy dzień, życie, zdrowie i chcemy się tym dzielić - mówi Bogusława Waligóra-Klimurczyk, prezes bielskiego stowarzyszenia Amazonek. - Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego profilaktykę chorób nowotworowych wpisałyśmy w nasz statut.

Dzień Otwarty w bielskim "Domu Żołnierza" to drugie w tym roku spotkanie zorganizowane przez Amazonki dla promocji zdrowia. We wrześniu zaprosiły ponad 300 młodych osób z dziewięciu bielskich szkół na wykład o profilaktyce raka szyjki macicy, który wygłosiła doktor Agnieszka Zemanek-Wojnowska.

W organizacji spotkań pomagają Amazonkom  Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej i senator Rafał Muchacki.

Bielskie Amazonki serdecznie zapraszają kobiety „młode stażem po operacji”, kobiety po diagnozie (Amazonki proponują pomoc w przejściu przez poszczególne etapy leczenia) oraz rodziny kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi na spotkania w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Barlickiego 15/20 w każdą czwartą środę miesiąca od godz. 16.00.

Natomiast członkinie stowarzyszenia spotykają się w trzeci czwartek każdego miesiąca w Fundacji ING Dzieciom przy ul. Dworkowej 5a (od 16.00 do 19.00 - oprócz lipca i sierpnia), w każdą środę od 16.00 do 18.00 oraz w każdy wtorek od 10.00 do 12.00 - w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Barlickiego.

Ochotniczki pełnią także dyżury w Beskidzkim Centrum Onkologii - w każdą środę i każdy czwartek od godz. 14.00. Dyżur trwa minimum godzinę, dostosowany jest do potrzeb pacjentek i osób zainteresowanych rozmową. Miejsce spotkań - sala rehabilitacji na pierwszym piętrze.

Duszpasterstwo kobiet po mastektomii w Bielsku-Białej zaprasza także na wspólnotowe Msze św. Najbliższa - 8 listopada o godz. 18.00 w kościele Opatrzności Bożej w Białej.

Więcej informacji na www.bielskieamazonki.vot.pl

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy