Nowy numer 22/2023 Archiwum

Figura Chrystusa Króla w Kalnej

Podczas obchodów 10-lecia konsekracji kościoła św. Antoniego w Kalnej, 4 października biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił nową figurę Chrystusa Króla.

Figura wzniesiona została na środku placu kościelnego i – wraz z postumentem, na którym stoi – ma 10 metrów wysokości. – To nasze wotum wdzięczności za łaski, jakie nasza wspólnota otrzymała od czasu, gdy w 2005 roku przyjęliśmy Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela podczas intronizacji Chrystusa Króla. Odtąd On rządzi całą  wspólnotą – mówi proboszcz ks. kan. Kazimierz Hanzlik.

Do niedawna widoczną pamiątką tego wydarzenia była figura z aureolą. Obecnie zastąpiła ja nowa figura, zwieńczona koroną, w której znajdują się kamienie z różnych miejsc Ziemi Świętej. W koronę wkomponowane są dwa orły, które na swych skrzydłach niosą krzyż. - Jeden orzeł symbolizuje naszą Ojczyznę, która powinna bronić tego co święte, a krzyż nieść wysoko, jako sztandar naszej wiary. Drugi orzeł symbolizuje każdego z nas, abyśmy potrafili wznieść się ponad przeciętność i pełni odwagi szybować wysoko, a nie w lęku pełzać po ziemi – tłumaczy ks. kan. Hanzlik.

Figurę zaprojektowała Anna Prochownik z Kalnej, a wykonał ją Maciej Müller z Chorzowa.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy