Kilka dni przed śmiercią, Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg mówiła, że kiedy umrze, chciałaby, by pochowano ją w krypcie Habsburgów żywieckiej konkatedry - tam gdzie jest wystawiony przez cały dzień Najświętszy Sakrament.
- W konkatedrze Narodzenia NMP jest kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. To faktycznie kaplica wybudowana przez Habsburgów - mówi dr Krzysztof Błecha, osobisty lekarz Arcyksiężnej Marii Krystyny. Księżna zmarła rankiem 2 października.
- Wieczorem, 3 października o 21.30 wraz ze specjalną firmą, otwieraliśmy kryptę - po raz pierwszy od 1933 roku, kiedy to pochowano tam Marię Teresę, babcię Księżnej. Nie wiedzieliśmy co tam zastaniemy - czy krypta nie będzie zalana woda, w jakim stanie będą trumny pochowanych tam trzech osób - dziadków Arcyksiężnej - Marii Teresy, Karola Stefana i jej brata Olbrusia - jak o nim sama mówiła. Tymczasem okazało się, że krypta jest w rewelacyjnym stanie! Ani śladu wilgoci. Krypta mieści wnęki z osiemnastoma tablicami granitowymi i jeszcze kilka dodatkowych miejsc. Na miejsce pochówku Księżnej wybraliśmy miejsce obok Olbrusia, ale jeśli rodzina Księżnej zadecyduje inaczej, zostaną spełnione jej życzenia
Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, który także uczestniczył w otwarciu krypty dodaje, że znakomity stan krypty zapewnił system wentylacji, przechodzący przez wszystkie wnęki grobowe i odprowadzający powietrze na zewnątrz.
Uroczystości pogrzebowe Arcyksiężnej odbędą się w czwartek 11 października o godz. 15.00 w żywieckiej konkatedrze. Od godz. 8.00 do 14.00 otwarta trumna z ciałem Arcyksiężnej będzie wystawiona w Nowym Zamku - każdy będzie mógł oddać hołd Księżnej.
Maria Krystyna będzie pochowana w prostej, dębowej trumnie.
Trumna z ciałem Arcyksiężnej zostanie przewieziona bryczką do konkatedry. Wszyscy, którzy nie zmieszczą się w świątyni będą mogli śledzić przebieg ceremonii na telebimie.
Jak zaznacza burmistrz, w czasie uroczystości nie przewiduje się licznych przemówień. Głos zabierze przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, dzieci, które były szczególnie bliskie Arcyksiężnej oraz burmistrz jako przedstawiciel mieszkańców Żywca.
W konkatedrze - obok najbliższej rodziny - na pewno znajdzie się miejsce dla opiekunek Księżnej, pocztów sztandarowych wspólnot najbliższych sercu Zmarłej: Asysty Żywieckiej, Zakonu Maltańskiego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oraz warty Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, a także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.
Opiekujący się Księżną dr Krzysztof Błecha oraz pielęgniarki PCK podkreślają, że chcieliby, by Msza św. była celebrowana po łacinie - za życia Księżna często podkreślała, że ten język w Liturgii jest dla niej szczególnie ważny.
Dzień wcześniej, w środę o 18.00 w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się wieczór wspomnień poświęcony Marii Krystynie Habsburg, w ramach którego zostanie zaprezentowany film „Księżna”. Wstęp wolny.
- Jesteśmy w posiadaniu kilku filmów o Księżnej i będziemy je udostępniać, by uczcić pamięć o naszej Zmarłej przy różnych okazjach, także z okazji urodzin i imienin Marii Krystyny, przypadających 8 grudnia - podkreśla burmistrz Szlagor.