Banialuka z Atestem

Przedstawienie „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” przygotowane przez bielski Teatr Lalek „Banialuka” w reżyserii Petra Nosálka, zdobyło po raz kolejny nagrodę dla tej placówki.

Teatr został uhonorowany doroczną nagrodą Atest ASSITEJ Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży (Association Internationale du Théâtre pour l’Enfance et la Jeunesse) za rok 2011. Kapituła Nagrody ASSITEJ ocenia przedstawienia dla młodych widzów zrealizowane zarówno w teatrach dramatycznych jak i lalkowych.

Spektakl znalazł się wśród widowisk czterech teatrów uhonorowanych tą nagrodą. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” to widowisko, które znalazło już uznanie zarówno wśród krytyków jak i publiczności. W 2012 roku Marta Marzęcka – odtwórczyni roli Dorotki została uhonorowane Złotą Maską m.in. za tę rolę w kategorii rola w teatrach lalkowych.

Klasyczny tekst Lymana Franka Bauma specjalnie dla Banialuki zaadaptowała Liliana Bardijewska – jedna z najbardziej znanych, współczesnych autorek sztuk dla dzieci. Realizatorzy przedstawienia to artyści uznani w środowisku lalkarskiej sztuki teatralnej, wielokrotnie nagradzani za swą twórczość: m.in.: Petr Nosálek, Eva Farkašova, Krzysztof Dzierma.

- Atrakcyjnie przedstawione przygody czwórki bohaterów (i psa) niosą ze sobą mądre i uniwersalne przesłanie: dzięki przyjaźni i wzajemnej pomocy w trudnych sytuacjach możemy osiągnąć bardzo wiele, ale najważniejsze to wierzyć we własne siły, podejmować wyzwanie i nie dać się zwieść złudnym pozorom. Rozum, serce i odwaga są w każdym z nas, musimy tylko nauczyć się je w sobie odnajdywać - mówią twórcy spektaklu.

Uroczyste wręczenie Atestów ASSITEJ odbędzie się w Warszawie 13 października podczas zakończenia XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak 2012”.

Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ (Association Internationale du Théâtre pour l’Enfance et la Jeunesse) został zarejestrowany w 1981 roku. Prezesem od 1984 r. jest Halina Machulska. Ośrodek jest jedną z 80 narodowych placówek na świecie, zajmujących się twórczością teatralną dla młodych widzów oraz edukacją teatralną.

« 1 »